DünyaKadınManşet

İzlanda’nın yeni Cumhurbaşkanı Halla Tómasdóttir

0

İzlanda‘da pazar günü gerçekleştirilen son cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bağımsız aday Halla Tómasdóttir, oyların yüzde 34,3’ünü alarak cumhurbaşkanı seçildi.

2016 seçimlerinde oyların yüzde 27.9’unu alarak ikinci sırada yer alan Tómasdóttir, bu yıl destekçilerini yüzde 6.4 oranında artırarak zaferini ilan etti. Tómasdóttir, görevi 2016 ve 2020 seçimlerini kazanarak iki dönemdir cumhurbaşkanlığı yapan Guðni Th. Jóhannesson‘dan devralacak. Cumhurbaşkanlığı yemin töreni, 1 Ağustos’ta gerçekleştirilecek.

İlk üç sırada kadın adaylar yer aldı

İzlanda’nın yedinci cumhurbaşkanı olan Tómasdóttir, finans sektörüne kadın bakış açısı getirmeyi amaçlayan Audur Capital’in kurucu ortağı olarak tanınıyor. Seçimlere bağımsız aday olarak katılan Tómasdóttir, seçim kampanyasında gençlerin ruh sağlığı, turizm ve yapay zeka gibi konular üzerine çalışacağını açıklamıştı.

Dört yıl süreyle seçilen cumhurbaşkanlığı, sınırlı siyasi yetkiye sahip olmasına rağmen NATO üyesi olan İzlanda nüfusunu birleştirici bir rol oynuyor.

İzlanda Ulusal Yayın Servisi’nin açıkladığı sonuçlara göre oyların yüzde 25.2’sini alan Sol-Yeşil Hareket lideri Katrín Jakobsdóttir, seçimleri ikinci sırada tamamladı. Seçim sonuçlarını beklerken Jakobsdóttir, Tómasdóttir’in önde gittiğini belirterek “Kendisini kutluyorum ve iyi bir başkan olacağına inanıyorum” dedi.

Jakobsdóttir, 2017 yılından beri ülkenin başbakanlığını yapmış ve Nisan ayında cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmak için başbakanlık görevinden istifa etmişti.

Jakobsdóttir’i takip eden Halla Hrund Logadottir’in oyların yüzde 15.5’ini almasıyla seçimin ilk üç sırasında kadın adaylar yer aldı.

Bu yılın cumhurbaşkanlığı seçimleri, yüzde 78.83’lük katılım oranıyla 1996 yılından bu yana en yüksek katılımın gerçekleştiği seçim olarak kaydedildi.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.