ManşetSpor

Mesut Özil ve İlkay Gündoğan’a ‘Erdoğan’ın seçim kampanyasına alet oldunuz’ suçlaması

0

Almanya Futbol Federasyonu (DFB – Das Deutschlandtrikot direkt im offiziellen), Alman milli takımının Türkiye kökenli iki oyuncusu Mesut Özil ve İlkay Gündoğan’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Londra’da ziyaret ederek ona forma vermelerini “seçim kampanyası manipülasyonu” olarak niteledi.

DFB Başkanı Reinhard Grindel Twitter’dan yaptığı açıklamada “Alman Futbol Federasyonu Sayın Erdoğan’ın tam anlamıyla dikkate almadığı değerleri savunmaktadır. Bu nedenle milli futbolcuların seçim kampanyasına alet olmaları iyi olmamıştır” ifadelerini kullandı.

Grindel, “Böyle davranarak futbolcularımız Alman Futbol Federasyonu’nun entegrasyon çalışmalarına kesinlikle yardımcı olmamışlardır” diye de ekledi.

Özil ve Gündoğan’ın Erdoğan’la çektirdiği fotoğraflar, AKP’nin resmi sosyal medya hesabı tarafından da paylaşılmıştı.

Fotoğraflarda Gündoğan Manchester City formasını, Özil’in de Arsenal formasını Erdoğan’a takdim ettiği görülüyordu.

Aynı ziyarete katılarak fotoğrafta yer alan Everton’un golcüsü Almanya doğumlu Cenk Tosun, aynı zamanda Türkiye Milli Takımı’nın da futbolcusu.

Almanya’da bazı partililer de fotoğraflara tepkiliydi. Aşırı sağ parti AfD’li siyasetçi Beatrix von Storch, “Erdoğan’ı kendisinin cumhurbaşkanı sayıyorsa, Gündoğan neden Alman milli takımında oynuyor?” diye sorarken, Alman Yeşiller Partisi’nin eski lideri Cem Ozdemir iki oyuncuya “futbola odaklanmaları ve hukukun üstünlüğü ile demokrasiyi yeniden düşünmeleri” çağrısında bulundu.

Alman milli takımının kaptanı Oliver Bierhoff ise şu sözlerle eleştirilere yanıt verdi:

“Mesut’un da İlkay’ın da bizim değerlerimizle kendilerini özdeşleştirme arzusuna olduğuna hiç şüphem yok. İkisi de bu fotoğrafın sembolik değerinin farkında değildi. Ancak bu tabii ki de doğru değil; onlarla bu konuyu görüşeceğim.”

 

(BBC Türkçe)

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.