EnerjiManşet

Mersinde elektriğini güneş enerjisinden sağlayan fabrika

0

MERSİN’in Akdeniz İlçesi’nde faaliyet gösteren Eren Tarım, fabrikanın çatısına kurulan güneş enerjisi santrali ile kendi elektriğini üretiyor.

7...

Eren Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır, 4 kıtadan 60 ülkeye narenciye ürünleri ve sebze ihraç ettikleri fabrikanın çatısında 5 bin metrekarelik bir güneş santrali kurduklarını söyledi. 550 bin Euro bütçeli proje için Kırsal ve Kalkınmayı Destekleme Kurumu’ndan 400 bin TL’lik destek aldıklarını belirten Çakır, “Fabrikamızın çatısı 12 bin metrekare. Bunun 5 bin metrekaresine güneş enerjisi panelleri kurduk. Devlet lisanssız olarak 1 Megawatt’a kadar elektrik üretimine izin veriyor. Biz 500 kw elektrik üretim yapıyoruz” dedi.

“300 gün güneş gören bölgede nükleer santral kurulması yanlış”

Mersin’de, tarımın ve turizmin olduğu bir yerde nükleer satral kurulması kesinlikle yanlış diyen Çakır, “300 gün güneş gören bir bölgede, güneş ile her şey yapılabilecekken nükleere gerek olmaması lazım. Güneş kalitesinin çok iyi olduğu Türkiye’nin her bölgesinde bu güzel güneşi kullanmamız lazım. Van’da da, Konya’da da, İç Anadolu’da da güneş kalitesi çok iyi. Buralarda güneş enerjisi sistemleri kurulabilir. Devletimizde bu konuda destek veriyor ve 10 yıl süre ile üretilen elektriği alma garantisi veriyor. Bu sistem konutlarda da kullanılır ve yaygınlaşırsa nükleer santrale hiç gerek kalmaz. Güneş enerjisi sistemleri olduğu sürece nükleere karşı alternatiflerimiz her zaman var. Zaman içerisinde tüm kapalı alanlarımı güneş enerjisi sistemleri ile donatacağım.” diyerek sözlerini noktaladı

Kurdukları sistem sayesinde fabrika içerisinde tüketilen elektriğin tamamını üretebildikleri kaydeden Çakır, “Bizim yıllık elektrik tüketimimiz yaklaşık 190 bin TL. Kurduğumuz bu güneş santrali ile yıllık yaklaşık 200 bin TL’lik elektrik üreteceğiz. Fazlasını da devlete satma imkanımız var. Hem çevreci hem de maddi açıdan çok avantajlı bir proje. Mersin’de 300 gün güneş görülüyor. Çatılarımızın hepsi boş ve güneşimiz boşa gidiyor. Proje kendini normal şartlarda 8 yılda amorti ediyor” diye konuştu.

(Interajans)

Kategori: Enerji

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.