EnerjiManşet

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nden Akkuyu Nükleer Santrali’ne onay

0

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi, Akkuyu Nükleer Santrali’nin Çevre Düzeni Planı’na alınıp alınmayacağı konusunda yetkisinin olmadığını ileri sürerek topu Ankara’ya attı ve plana nükleer santralin girmesi kesinleşti. Çevreciler ve CHP’liler belediye meclisinin kararını ıslıklar ve sloganlarla protesto etti. Salondan çıkarılan vatandaş da meclis üyelerini tepkisini soyunarak gösterdi.

16

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2013 yılında yaptırdığı 1/100 binlik Çevre Düzeni Planı’nda, Akkuyu Nükleer Santrali de yer almıştı. MHP’li Mersin Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz yıl yaptırdığı Çevre Düzeni Planı’nda, bakanlığın planına aykırı şekilde, Akkuyu bölgesini orman alanı olarak işaretlemişti.

Bakanlığın nükleer santralin olmadığı bir planı kabul etmeyeceğini bildirmesi üzerine belediye planı yeniden ele aldı. Sürecin başında, Akkuyu Nükleer Santrali’ne ret oyu vereceğini ilan eden MHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz son anda karar değiştirdi ve mecliste MHP ile AKP grupları arasında anlaşma sağlandı. Anlaşma uyarınca, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin, Akkuyu Nükleer Santrali ile ilgili karar alma yetkisinin olmadığı tezine dayanılarak, belediyenin yaptırdığı plan, nükleer santrale konu olan alan boş bırakılmak kaydıyla oylandı ve Akkuyu Nükleer Santrali’nin plana işaretlenmesi işi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın tasarrufuna bırakıldı.

Belediye meclisinde sert tartışma

18

Çevre ve imar komisyonlarında CHP’nin şerhine karşın MHP ve AKP oylarıyla kabul edilen bu önerge Büyükşehir Belediye Meclisi’nin dünkü oturumunda gündeme geldi. Çevreci derneklerin yanı sıra CHP Mersin milletvekilleri Aytuğ Atıcı ile Hüseyin Çamak’ın da izlediği meclis toplantısında sert tartışmalar yaşandı, hakaretler havada uçuştu. Önergenin genel kurula okunmasının ardından CHP grubu adına söz alan Esen Tuba Tol, belediyenin ilin bütününe dair planlama yapabileceğini, herhangi bir alanı boş bırakamayacağını, tasarruf yetkisini merkezi idareye devredemeyeceğini söyledi. Tol’un açıklamaları üzerine söz alan AKP’li meclis üyesi Kadir Canlı, parti olarak nükleer santrale karşı olmadıklarını söyledi ve çevrecileri “Mersin’in ve Türkiye’nin gelişmesini önlemeye çalışmakla, Almanya’dan gelenlerin sözleriyle hareket etmekle” suçladı.

“Bu kapitülasyondur”

Bu sırada izleyici sırasında bulunan CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, Başkan Kocamaz’a “Nükleere evet mi diyorsunuz‘ diye seslendi. Kocamaz, “Sayın milletvekili burada konuşmaya hakkınız yok. Hiç kusura bakmayın. Sizin konuşacağınız yer Ankara. Bu yasalar çıkarken engel olabiliyorsanız mecliste olacaktınız” diye karşılık verdi. Atıcı’nın “Şimdi siz engel olacaksınız. Nükleere evet mi diyorsunuz. Millet bunu anlamak istiyor. AKP-MHP koalisyonu var mı bunu anlamak istiyoruz” diye karşılık vermesi üzerine Kocamaz meclis toplantısının provoke edilmesine izin vermeyeceğini söyledi ve izleyicilerin dışarı çıkmasını istedi.

17

Kocamaz, “Terbiyesizlik etmeyin. Buraya provakasyon için gelemezsiniz. Çok ayıp” diye tepki gösterdi. Bunun üzerine zabıta ve özel güvenlik görevlileri, aralarında milletvekillerinin de bulunduğu alanı ablukaya aldı. Çevreciler ve CHP’liler de duruma sloganlar ve alkışlarla tepki gösterdi. İzleyiciler arasında bulunan bir vatandaş “Bu bir kapitülasyondur. Mersin’i Rusya’ya peşkeş çekiyorlar” diye bağırınca Kocamaz izleyicilerin dışarı çıkarılmasını istedi. Ancak milletvekilleri ve izleyiciler salondan çıkmadı. Tepki gösteren bir vatandaş ise arkadaşları ve zabıtalar tarafından salondan çıkarıldı.

AKP ve MHP evet, CHP hayır dedi

Tartışmaların ardından Kocamaz meclis üyelerine söz hakkı vermedi ve oylama geçti. Oylama sonucunda AKP ve MHP’nin evet, CHP ve HDP’nin hayır oylarıyla önerge kabul edildi. Önergenin kabul edilmesiyle Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi, Akkuyu Nükleer Santrali’nin planda ne şekilde yer alacağı konusunda yetkisini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bırakmış oldu. Oylama sonrasında çevreciler ve CHP’liler tepkilerini sloganlarla dile getirirken MHP’li başkan Kocamaz, “CHP’nin genlerinde mi var her şeyi anarşiye çevirmek” diye bağırdı.

Bu sırada Kocamaz’a tepki gösteren CHP kadın Kolları Başkanı Pakize Güler ile bir özel güvenlik görevlisi arasında arbede yaşandı. Meclis toplantısı sonrasında da MHP’li ve AKP’li meclis üyelerine tepkiler sürdü. Islıklar çalarak salondan çıkan çevreciler “Nükleer santral istemiyoruz”, “Tarih ihaneti unutmayacak” şeklinde sloganlar attı. Salondan çıkarılan vatandaş da meclis üyelerini tepkisini soyunarak gösterdi.

 

(Cumhuriyet)

More in Enerji

You may also like

Comments

Comments are closed.