EkonomiManşetTürkiye

Merkez Bankası faiz düşürdü, dolar 11 TL’yi aştı

0
Fotoğraf: Zekeriya Albayrak

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu faizi 100 baz puan indirerek yüzde 15’e çekti. Kararda, faiz indiriminin aralıkta devam edeceği mesajı verildi.

Karar öncesinde 10,57 TL olan dolar, 11,31 TL’ye kadar yükseldi. Dolar 17.00 itibariyle 11,12 TL’den işlem görüyor. Euro ise kararın açıklanmasının ardından 12,82 seviyesini gördü.

Kurul tarafından yapılan açıklama

MB Para Politikası Kurulu tarafından yapılan açıklamada “Küresel iktisadi faaliyette yılın ilk yarısında yaşanan toparlanma ve aşılama oranlarındaki artışa rağmen salgında yeni varyantlar küresel iktisadi faaliyet üzerindeki aşağı yönlü riskleri canlı tutmaktadır. Küresel talepteki toparlanma, emtia fiyatlarındaki yüksek seyir, bazı sektörlerdeki arz kısıtları ve taşımacılık maliyetlerindeki artış uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının yükselmesine yol açmaktadır” denildi.

Başlıca tarımsal emtia ihracatçısı ülkelerde yaşanan iklim koşullarının küresel gıda fiyatları üzerinde olumsuz yansımaya neden olduğu belirtilen açıklamada “Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmekle birlikte, gelişmiş ülke merkez bankaları artan enerji fiyatları ve arz-talep uyumsuzluğuna bağlı olarak enflasyonda görülen yükselişin beklenenden uzun sürebileceğini değerlendirmektedir. Bu çerçevede, gelişmiş ülke merkez bankaları destekleyici parasal duruşlarını sürdürmekte, varlık alım programlarına devam etmektedir” denildi.

Enerjideki fiyat artışları

Açıklamada “Enflasyonda son dönemde gözlenen yükseliş; gıda ve başta enerji olmak üzere ithalat fiyatlarındaki artışlar ile tedarik süreçlerindeki aksaklıklar gibi arz yönlü unsurlar, yönetilen/yönlendirilen fiyatlardaki artışlar ve talep gelişmeleri etkili olmaktadır” denildi.

Para politikası duruşunda yapılan güncellemenin ticari krediler üzerinde olumlu etkilerinin görülmeye başladığı belirtilen açıklamada “Bunun yanında, bireysel kredilerle ilgili gelişmeler yakından takip edilmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Aralık ayında da sürecek

Kurul’un faiz indirme kararı “Kurul, para politikasının etkileyebildiği talep unsurları, çekirdek enflasyon gelişmeleri ve arz şoklarının yarattığı etkilerin ayrıştırılmasına yönelik analizleri değerlendirerek politika faizinin 100 baz puan indirilerek yüzde 15 olarak belirlenmesine karar vermiştir” sözleriyle duyuruldu.

Açıklamada “Kurul, arz yönlü ve para politikası etki alanı dışındaki faktörlerin fiyat artışları üzerinde oluşturduğu geçici etkilerin 2022 yılının ilk yarısı boyunca da etkisini sürdürmesini beklemektedir. Kurul, bu etkilerin ima ettiği sınırlı alanın kullanımını Aralık ayında tamamlamayı değerlendirecektir” denildi ve şu ekleme yapıldı:

“TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir.”

More in Ekonomi

You may also like

Comments

Comments are closed.