EkonomiManşetTürkiye

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan oldu

0

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası‘nın (TCMB) yeni başkanı Hafize Gaye Erkan oldu. Atama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın imzasıyla Resmi Gazete‘de yayımlandı.

Atamayla birlikte Erkan, TCMB’nin ilk kadın başkanı oldu.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ise görevden alınarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BBDK) Başkanlığı’na getirildi.

Hafize Gaye Erkan kimdir?

Hafize Gaye Erkan, Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra ABD’de Princeton Üniversitesi’nde Finansal Mühendislik alanında doktora derecesi aldı. Uzun yıllar ABD’nin önde gelen yatırım bankalarından Goldman Sachs’ta çalışan Erkan’ın adı son olarak First Republic Bank krizi ile yeniden gündeme geldi. Zira, Erkan’ın Aralık 2021’e kadar çalıştığı banka, ABD’deki banka krizinin en dikkat çeken kuruluşu oldu.

41 yaşındaki Hafize Gaye Erkan, First Republic Bank’ta yaklaşık sekiz yıl boyunca İcra Kurulu Eş Başkanı, Başkan, Yönetim Kurulu Üyesi, Baş Yatırım Sorumlusu, Baş Mevduat Sorumlusu ve Eş Risk Sorumlusu gibi görevlerde bulundu.

Mart 2022’de Fortune 500 firması Marsh McLennan’ın Yönetim Kurulu’na katılan Erkan, 2019’dan şirketin 2021’de LVMH tarafından satın alınmasına kadar Tiffany & Co. Yönetim Kurulu’nda görev yaptı.

More in Ekonomi

You may also like

Comments

Comments are closed.