DünyaManşet

Merkel punk efsanesi Nina Hagen’in şarkısıyla uğurlanacak

0

Almanya, 16 yıl sonra başbakanlık koltuğunu bırakmaya hazırlanan Angela Merkel’in savunma bakanlığındaki veda töreni için yaptığı şarkı seçimlerini konuşuyor. Merkel’in, törende askeri bando tarafından çalınacak üç şarkıdan biri olarak kendisi gibi Doğu Almanya’da doğan ve ülkenin punk efsanesi olan Nina Hagen‘ın bir şarkısını seçti.

Görevini önümüzdeki hafta Sosyal Demokrat Olaf Scholz’a devretmeye hazırlanan Merkel için perşembe akşamı Savunma Bakanlığı’nın avlusunda geleneksel bir veda töreni düzenlenecek. Bu törenlerde görevi bırakan siyasetçilere jest olarak, istedikleri üç şarkı askeri bando tarafından çalınıyor.

Geçmiş törenlerde, şansölyelerin klasikleşmiş ve sıra dışı olmayan parçalar seçmesine alışık olan Almanya siyaset dünyası, punk müzik sevdiği bilinen Merkel’in seçtiği Hagen’in “Du hast den Farbfilm vergessen” (Renkli filmi unuttun) isimli parçası karşısında şaşkınlık yaşadı.

 

Bazı yorumcular, Doğu Almanya’daki yıllarını pek öne çıkarmayan Merkel’in bu tercihini  “erkeklerin işlerini düzgün yapmadığına” dair bir eleştiri olarak yorumladı.

Angela Merkel’in seçtiği diğer şarkılar ise, 18’inci yüzyıldan popüler bir ilahi olan ‘Großer Gott, wir loben Dich ve gençlik yıllarının hırslarını anlatan Hildegard Knef’ten “Für mich soll’s rote Rosen regnen.”

‘Punk’ın vaftiz annesi’

İlk olarak 1974’te piyasaya çıkan bu şarkı, Doğu Almanya’da pop listelerinin üst sıralarına yerleşmişti. Hagen daha sonra Batı’ya göç ederek Londra‘nın altkültürlerinden etkilenmiş, 1980’lerde Batı Almanya’nın önde gelen punk ikonlarından biri olarak ‘punk’ın vaftiz annesi’ (The Godmother of Punk) diye anılmaya başlanmıştı.

Merkel’in seçtiği şarkıdaysa, Hagen’in Hiddensee Adası’ndaki tatillerinde yanında sadece siyah-beyaz bir film getirmesi nedeniyle erkek arkadaşına hayıflanması anlatılıyor; “Kimse buranın ne kadar güzel olduğuna inanmayacak” sözleri geçiyor. O dönemde şarkının, sosyalist Doğu Almanya’ya yönelik bir eleştiri olduğu iddia edilmişti.

 

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.