DünyaEnerjiManşet

Angela Merkel: Nükleerden çıkmakla doğru kararı verdik

0

Almanya Başbakanı Angela Merkel,  verdiği demeçte nükleer enerjiden çıkmakla ülkesinin doğru olanı yaptığını söyledi.

Reuters’a konuşan Merkel, “Elbette kömürden ve nükleer enerjiden vazgeçerek şimdi enerji dönüşümünü başarmak gibi iddialı ve çetin bir ödevle karşı karşıya olduğumuz doğrudur” dedi.

Merkel açıklamasında “Ancak bunu doğru yaparsak ülkemizin bunun karşılığını alacağı da bir o kadar doğrudur” ifadelerini kullandı.

Fransa’da durum farklı

DW Türkçe’de yer alan habere göre Merkel, iklim değişikliğiyle mücadele nedeniyle yatırımcılarda nükleer enerjiye yeniden büyük bir ilgi oluşmasını beklemediğini söyledi.

Fransa’da enerji şirketlerinde devletin payının büyük olması nedeniyle durumun farklı olduğunu söyleyen Merkel, nükleer santrallere özel yatırımların dünya genelinde sınırlı olduğunu belirtti.

Radyoaktif atıkların depolanması sıkıntılı

Merkel yaptığı açıklamada “İnşaat halindeki reaktörlerde sık sık masraf artışları ve gecikmeler yaşanıyor” ifadelerini kullandı.

Radyoaktif atıkların kalıcı olarak nerede depolanacağı sorusuna net bir yanıt verilemediğine dikkat çeken Merkel, “Nükleer enerjinin kilovatsaatlik birim fiyatı deniz üstü rüzgar enerjisinin birim fiyatından daha düşük değil” dedi.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.