ManşetTürkiye

Mehmet Cengiz kamu yararı için ‘eğitim ve kültür ve çevre’ vakfı kurdu

0

AKP iktidarı döneminde kamu kurumlarından aldığı milyarlarca liralık ihaleler ile servetini katlayan Cengiz Holding‘in sahibi Mehmet Cengiz vakıf kurdu.

Birgün‘ün aktardığına göre, Resmi Gazete’de Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün yayımladığı ilanda, Cengiz’in İstanbul’da “Mehmet Cengiz Eğitim ve Kültür Vakfı” adı altında bir vakıf kurduğu bilgisine yer verildi. 

İlanda, vakfın mal varlığının 1 milyon TL olduğu ve yönetim kurulunda ise Mehmet Cengiz, Ahmet Cengiz ve Uğur Cengiz’in yer aldığı ifade edildi.

Çevreyi koruma ve ağaçlandırma faaliyetleri

Vakfın amacına ilişkin de şu ifadelere yer verildi:

“Eğitim, bilimsel araştırma ve geliştirme, sağlık, sosyal, yardım, kültür, doğa ve çevrenin korunması ve ağaçlandırma konularında kamuya açık olarak devletin kamu hizmeti yükünü azaltıcı faaliyetlerde bulunmaktır. Vakıf ayrıca kamu yararına vakıf olarak vergi muafiyeti statüsü alınmasını da amaç edinmiştir.”

Vakfın sona ermesi halinde mal varlığı devri ilişkin de “Vakfın tasfiyesinden arta kalan mal varlığı Hacı Şaban Cengiz Vakfı adlı vakfa devredilir” denildi.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.