ManşetEğitimKoronavirüs SalgınıSağlık

MEB’den okullarda covid-19 önlemleri için video

0

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), okullarda yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı korunmada alınması gereken önlemleri anlattığı bir video paylaştı. Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan video, bakanlığın sosyal medya hesaplarından “Koronavirüsten nasıl korunuruz?” başlığıyla paylaşıldı.

Videoda sağlıklı beslenme ve düzenli uykuya özen gösterilmesi, egzersiz yaparak hareketli hayat tarzı benimsenmesi, okullarda kış ayları dahil sınıflar ve diğer kapalı alanların sık havalandırılması gerektiği belirtildi.

Virüse karşı alınabilecek tedbirler

Videoda, diğer solunum yollarıyla bulaşan virüs salgınlarından da korunmayı sağlayacak yöntemler arasında şu maddeler yer alıyor:

  • Eller, parmak araları, tırnak ucu ve avuç içlerini de ovalayarak, sabun ve suyla en az 20 saniye yıkanmalı.
  • Kirli ellerle göz, burun ve ağza dokunmaktan kaçınılmalı. Özellikle hapşırma ve öksürme sonrasında ellerin su ve sabunla iyice yıkanması önemli.

‘Tokalaşma ve öpüşmelerden kaçının’

  • Her tuvalet kullanımı öncesinde ve sonrasında eller mutlaka yıkanmalı. Her tuvalet kullanımı sonrasında klozet kapağı kapatılarak sifon çekilmeli.
  • Özellikle kış aylarında tokalaşma, sarılma ve öpüşmeden kaçınılmalı.
  • Öksürüldüğünde ya da hapşırıldığında ağız ve burun mendille kapatılmalı, mendil bulunmadığı durumlarda dirsek içi ile kapatılmalı. Kağıt mendil kullanıldıktan sonra çöp kovasına atılmalı ve eller yıkanmalı.

‘Belirtileri görünce sağlık kuruşuna gidin’

  • Öğrencide ateş, öksürük, hapşırma, burun akıntısı gibi solunum sistemi enfeksiyonu belirtileriyle karşılaşıldığında vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuyla temasa geçilmeli.
  • Belirtilerin devam ettiği dönemde öğrencinin evde istirahat etmesi sağlanmalı. Hastalık döneminde bol sıvı tüketilmesine özen gösterilmeli, sağlıklı beslenmeye dikkat edilmeli, özellikle taze sebze ve meyve tüketilmeli.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.