DünyaManşet

Malta açıklarında göçmen gemisi battı: 500 ölü

0

Malta açıklarında geçen hafta başka bir tekneyle çarpışan bir göçmen gemisinin batması sonucu yaklaşık 500 kişinin öldüğü haber veriliyor. Kurtulan 2 Filistinli, Uluslararası Göçmenlik Örgütü’ne gemilerinin insan kaçakçıları tarafından kasıtlı olarak batırıldığını söyledi.

6 göçmen gemisiFilistinli göçmenlere göre gemi bu ayın başlarında Mısır’ın Dimyat limanından yola çıkmıştı. Bu arada, Avrupa’ya göçmen taşıyan bir teknenin Libya açıklarında battığı ve göçmenlerden çoğunun boğularak öldüğü bildirildi. Libya Donanması Sözcüsü Eyüp Kasım, 250 kişiyi taşıyan ve Trablus’un doğusundaki Tacura bölgesinde batan tekneden 36 kişinin kurtarıldığını açıkladı. Kasım, “denizin üstünün çok sayıda cesetle dolu olduğunu” belirtti.

AP haber ajansına konuşan sözcü, göçmenlerden çoğunun Afrikalı ve kadın olduğunu ve kurtarılan 36 kişi arasında hamile bir kadının bulunduğunu söyledi.

Birkaç hafta önce de Libya’dan İtalya’ya göçmen taşıyan üç tekne art arda batmıştı. Bu yıl içinde çok sayıda mültecinin Libya’yı terk etme girişiminde bulunduğu ve insan kaçakçılarının Libya’daki kargaşadan yararlandığı belirtiliyor.

(BBC Türkçe)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.