Dünyaİklim KriziManşet

Maldivler iklim krizi karşısında dünyanın desteğini bekliyor

0
Maldivler

Maldivler Devlet Başkanı Mohamed Muizzu, iklim krizinin Maldivler gibi küçük ada devletleri üzerindeki varoluşsal tehdidine karşı dünya genelinde acil yardım çağrısında bulundu.

Özellikle deniz seviyesinin yükselmesi, adaların bir metreye kadar deniz seviyesinin üstünde olması nedeniyle büyük bir tehdit. Muizzu, 1989 yılında Maldivler’in bu sorunu ilk kez küresel sahneye taşıdığını hatırlatarak, yıllar içinde iklim direnci ve uyum tedbirleri için çaba gösterdiklerini ifade etti.

The Guardian’a yazan Muizzu, dünya genelindeki Küçük Ada Devletleri‘nin (SIDS) küresel ısınmanın etkilerini minimal destekle karşıladığını belirtti. Maldivler’in küresel emisyonların sadece yüzde 0,003’ünden sorumlu olduğunu, ancak iklim krizinin varoluşsal sonuçlarını ilk yaşayan ülkelerden biri olduğunu vurguladı. Zengin ülkelerin bu topluluklara karşı ahlaki bir sorumluluğu olduğunu belirten Muizzu, SIDS ülkelerinin, en az gelişmiş ülkelerin aldığı finansmanın yalnızca yüzde 14’ünü aldığını ifade etti.

maldivler

Maldivler’in turizm endüstrisinin sağladığı gelir nedeniyle gelişmekte olan ekonomi olarak sınıflandırıldığını belirten Muizzu, bu durumun düşük maliyetli finansman fırsatlarından yararlanmalarını engellediğini söyledi.

Küresel finansal yapının mevcut haliyle amacına uygun olmadığını belirten Muizzu, bu yapıların SIDS’in ekonomik gerçekliğini yansıtamadığını ve kritik finansman fırsatlarından mahrum kaldıklarını ifade etti. Muizzu, “Eğer finansmanın nasıl dağıtıldığı ve projelerin iklim direnci fonu için uygun görülmesi konusunda acilen yeniden değerlendirme yapmazsak, milyonlarca insan evlerini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalacak” dedi.

İklim grevinde gençlerden ‘Dünya Günü’ çağrısı: İklim adaleti istiyoruz
İklim krizi, Birleşik Krallık ve İrlanda’da ‘dinmeyen yağmurlar’a neden oluyor
Avrupa’da bu yaz yine sıcak rekorları kırılacak

Uluslararası toplumdan iklim krizi desteği çağrısı

Maldivler’in iklim kriziyle mücadele için dış finansmana ihtiyaç duyduğunu belirten Muizzu, Birleşmiş Milletler’in yaklaşan Dördüncü Uluslararası SIDS Konferansı’nda, SIDS’in kırılganlıklarını yansıtan yeni bir ölçü olan çok boyutlu kırılganlık endeksinin (MVI) küresel olarak benimsenmesi çağrısında bulunacaklarını söyledi. Muizzu, “MVI, projelerin nasıl finanse edileceği konusunda kriterleri yeniden düşünmemize yardımcı olabilir ve ülkelerimizde sürdürülebilir kalkınma dalgası başlatabilir” dedi.

Sonuç olarak Muizzu, dünya genelindeki finansörlerin SIDS ülkelerinin ihtiyaçlarını karşılamak için destek sağlaması gerektiğini vurguladı. “Sadece hayatta kalmak için değil, aynı zamanda adil ve eşit bir dünya için de mücadele ediyoruz” ifadeleriyle çağrısını yineledi.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.