Doğa MücadelesiEkolojiManşet

Mahkemenin Deştin’de çimento fabrikasına verdiği kararı Danıştay bozdu

0

Akdeniz Yeşiller Derneği ile sekiz yurttaşın açtığı ve Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Menteşe Belediye Başkanlığının da müdahil olduğu Deştin’de yapılmak istenen çimento şirketinin projesine ilişkin Danıştay’dan karar çıktı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Muğla Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye karşı açılan davada, dosya yeniden Muğla 2. İdare Mahkemesi’ne gönderildi.

Deştin’in hukuk mücadelesi

Muğla Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin Muğla, Menteşe’de Tekağaçsırtı mevkiinde kurulması planlanan ‘Entegre Çimento Fabrikası ve Hammadde Ocakları’ projesine 2014’te verilen Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Olumlu Kararı’nın iptali istenmişti. Muğla 2. İdare Mahkemesi tarafından verilen kararda dava süre aşımından dolayı reddedilmişti.

Reddin ardından ekoloji aktivistleri davayı Danıştay’a taşıdı. Karar Danıştay’da temyiz edildi. Yerel mahkemede verilen karar Danıştay 6. Dairesince bozuldu. Davanın esastan görüşülmesi için Danıştay, dosyayı yerel idare mahkemesine gönderdi. Söz konusu karara itiraz yolu da kapandı.

Davanın Muğla 2. İdare Mahkemesi’nde görülmesine devam edilecek.

Konuya ilişkin bölgede mücadeleyi sürdüren çevre örgütlerinden açıklama geldi. Deştin Çevre Platformu, MUÇEP Menteşe Meclisi ve Bayır Çevre Komitesi tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Çimento yıkım projesine karşı yaklaşık bir yıldır hem hukuki hem de alanda fiili olarak mücadelemizi sürdürmekteyiz.

Hukuki mücadelemiz sürüyor, çimento yıkım projesi durdurulana kadar fiili alanda da devam edecek.”

Muğla‘da 1993 yılında ilk girişimlerin başladığı, açılmaması için köylülerin 29 yıldır mücadele verdiği Bayır Mahallesi‘nde entegre çimento fabrikası kurulması için Menteşe Belediyesi tarafından verilen ruhsata ilişkin tepkiler devam ediyor. Vatandaşlar hukuki mücadelelerini sürdürüyor.

‣Muğla’daki çimento fabrikasına ruhsat tepkisi sürüyor: Yeni dava açıldı 

You may also like

Comments

Comments are closed.