DünyaManşet

Madenden yayılan zehir 400 çocuğu öldürdü

0

Nijerya’nın kuzeyinde çevre kirliliği ölüm saçıyor. Son iki yıl içinde altın madenlerinden yayılan kurşundan zehirlenen 400 çocuk öldü.

İnsan Hakları İzleme Örgütü tarafından yapılan açıklamaya göre, Nijerya’nın kuzeyinde, modern tarihin en büyük kurşun kirlenmelerinden biri yaşanıyor.

Zamfara eyaletinde altın madenlerinden yayılan kurşun yüzünden binlerce çocuk hastalandı, çok sayıda köyde toprak ve su zehirlendi. Köylerde çocukların yüzde 40’ında kurşun zehirlenmesi belirtilerinin görüldüğü kaydediliyor.

Kurşunun, altın madenlerinde çalışan yetişkinler tarafından köylere taşındığı, çok sayıda çocuğun altın ayrıştırma işinde çalıştırıldığı, bu sırada kullanılan kurşunun toprak ve suyu zehirlediği belirtiliyor.

Kısırlığa ve Düşüğe de Neden Oluyor

Bölgede yetişkinler arasında da kısırlık ve düşük oranının çok yüksek olduğu haber veriliyor.

Nijeryalı bir kadın, “20 yaşındayım. 6 çocuğum vardı. Üçü öldü. Bu mahallede şimdiye kadar 7 çocuk hayatını kaybetti” diyor.

Zamfara eyaleti yetkilileri de, gelecekten endişeli. Bir yetkili, bu konuda, “Genç bir kuşağı kaybettik. Bu çok korkunç. Değerli hammeddeler, halkın canını alıyor. Eğer zamanında önlem alınmış olsaydı, böyle olmayabilirdi” diye konuştu.

Kurşun beyinde, böbreklerde, sinir sisteminde, ciğerlerde ve sindirim sisteminde tahribata yol açıyor.

(trt)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.