DünyaEnerjiManşet

Lübnan Enerji Bakanlığı: Stoklar tükendi, mazot dağıtımını durduruyoruz

0
Fotoğraf: Sharif Karim

Lübnan Enerji Bakanlığı, tesislerindeki stokun tükenmesinin ardından acil durum ve güvenlik güçlerinin ihtiyaçları dışında mazot dağıtımının durdurulacağını duyurdu.

Enerji Bakanlığına bağlı Petrol Genel Müdürlüğü yaptığı yazılı açıklamada, bayram nedeniyle Trablus ve Zahrani‘deki petrol tesislerinin yerel pazara mazot temin ettiğini söyledi.

Açıklamada, yakıt tedarik edilen sektörler arasında; fırınlar, hastaneler, havalimanı dahil tüm kamu, su ve turizm kurumlarının yer aldığı kaydedildi.

Ek ithalat için yeni kredi yok

Trablus ve Zahrani tesislerinden dağıtılan yakıt miktarının yaklaşık 14 milyon litre olduğu aktarılan açıklamada, ek ithalat için yeni kredi açılamaması nedeniyle stokların büyük bir kısmının tükendiği kaydedildi.

AA’nın aktardığına göre güvenlik güçlerinin stratejik stokun korunması gerektiği vurgulanan açıklamada, acil ve istisnai durumlar için çok sınırlı bir miktar korunarak, mazot dağıtımının durdurulacağı ifade edildi.

Fotoğraf: AA

Yakıtta sıkıntı yaşanıyor

Mazot, hükümet tarafından sağlanan elektrik sıkıntısını gidermek için küçük jeneratörlerden enerji üretiminde kullanılıyor ancak ithalata tahsis edilen dövizin sağlanamaması ülkedeki mazot miktarını sınırlı hale getirdi.

İki ayı aşkın süredir Lübnan’da ithalat için yeterli döviz sağlanamaması nedeniyle hükümet tesislerinden elektrik üretimine tahsis edilen yakıtta ciddi sıkıntı yaşanıyor. Bu da günlük elektrik kesintilerinin yaklaşık 20 saate çıkmasına neden oluyor.

İran ve Irak’ta halk sokakta

Irak ve İran‘da da elektrik kesintileri büyük bir sorun haline gelmiş durumda. İran, ülke içinde elektrik tedarikinde yaşanan sıkıntılar nedeniyle elektrik ihracatına ara verirken Afganistan‘ın Herat vilayetine elektrik tedariki ise tamamen durdurulmuştu.

İran’ın Irak’a yaptığı gaz ve elektrik ihracatını durdurmasıyla Irak’ta günlük 18 saate varan kesintiler yaşanıyordu. 50 dereceye varan sıcaklık ile mücadele ederken suları ve elektrikleri kesilen İran ve Iraklılar ise sokağa çıkarak bu durumu protesto etmişti.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.