Kültür-SanatManşet

Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali açılış töreniyle başladı!

0

Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali (BIFED), 10’uncu yılında toplam dört kategoride 50 belgesel seçkisiyle başladı. Bozcaada Halk Eğitim Merkezi ve Salhane’de izlenebilecek filmleriyle 15 Ekim’e kadar sürecek festivalde filmler her sene olduğu gibi yine ücretsiz.

Festivalde bu sene 27 farklı ülkeden toplam 50 film gösterilecek Fethi Kayaalp Büyük Ödülü için 14 farklı ülkeden toplamda 13 film yarışıyor. Bu filmlerden ikisi ise Türkiye’den. Gaia Öğrenci Ödülü kategorisinde yarışacak 10 film bulunuyor. Panorama ve Özel Gösterim bölümünde gösterilecek, diğer filmlerle birlikte, toplam 50 filmi izlemek için dünyanın farklı bölgelerinden yönetmenler, iklim mücadelecileri, öğretmenler, öğrenciler ve adalılar festivalde buluştu.

Gösterimlerin yapılacağı iki salonun koltuk sayısı ise sınırlı. Bozcaada Halk Eğitim Merkezi’nde 150 kişilik, Salhane’de ise 50 kişilik koltuk bulunuyor. Film günleri ve saatleri bifed.org sitesinden ve BIFED’in sosyal medya hesaplarından takip edilebilecek.

‘Can Yelekleri Koltukların Altında Değildir’

BIFED Ekibi’nden Şevval Dolanbay’ın sunduğu törende Hatay Akademi Senfoni Orkestrası’nın depremden sonra yeniden bir araya gelme sürecini anlatan “Anka Kuşu” filmi ile açılış yapıldı.

Festivalin devamında da geçirdiğimiz korkunç deprem felaketinin anısına yapılan “Geri Döneceğiz” adlı fotoğraf gösteriminde Berna Küpeli, Ulaş Beşoklar, Cevat Ezgin ve Gürcan Öztürk depremden sonraki ilk iki ayda deprem bölgesinde derledikleri belge görüntüleri bizimle paylaşacak.

Festival Demirer Enerji Üretim Sanayi ve Tic. A.Ş, Mey Diageo, Sinematek Sinema Evi -Kadıköy Belediyesi, Avusturya Kültür Forumu, Talentra, Takk ve İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi, Fransız Kültür Merkezi İzmir, Skoda Türkiye gibi kurumların destekleri ve yerel işletmeler ve yerel halkın güçlü dayanışmasıyla düzenleniyor.

Festivalin ayrıca Rengigül Konukevi, Aral Çiftliği, Eflatun Konukevi, Nil Ada ve Umut Deniz Konukevi ve DeliAsma‘nın içerisinde bulunduğu geniş bir yerel destekçi listesi bulunuyor.

BIFED Festival Yönetmeni Petra Holzer, festivalin açılış töreninde yaptığı konuşmasında şunları ifade etti:

“Mücadele eden genç nesli güçlendirmemiz gerek.”

“Ege atmosferinde bir araya gelerek, dünyanın durumu ve gelecekte bizi bekleyen tehlikeler hakkında hikayeler anlatmaya devam etmek için birbirimizden güç almayı umuyoruz” diyen Holzer, sözlerine şöyle devam etti:

“Çevresel değişikliklerden kaynaklanan duygusal stresin bir sonucu olan ‘solastalji’ ile zaten mücadele eden genç nesli de güçlendirmemiz gerekiyor. Temamız, ‘Savunucuları Savun’ dünya genelinde daha da ciddi bir mesele haline gelmekte. Dünyamızın ve haklarımızın savunucuları giderek daha fazla hapsedilmekte, işkence görmekte ve öldürülmekteler. Festival sürecinde bu konuları değiştirmek için genç düşünürler ve aktivistler tarafından başlatılan birçok düşünce ve fikir bulacaksınız. Umarız ki bu yıl düzenleyeceğimiz etkinlikler, zihinlerimizde yeni düşüncelerin tohumunu ekecek ve çağdaş sorunlardan çıkış yolu bulmak için birlikte çalışma konusunda yeni bağlantılar kurmamıza yardımcı olacaklar.

Bugün gördüğünüz festival, bu etkinliği düzenlemeye gönül veren inanılmaz bir ekibin çalışmasıyla mümkün hale geldi. Ekibimizden 25’i burada, en az 30 kişi ise arka planda çalışıyor. Bunu gerçekleştirmek için yeni maddi ve manevi kaynaklar bulmamıza yardımcı olan bir grup insan da bizlere destek olmakta. Ayrıca, İspanya, Yunanistan, Almanya ve Lübnan‘da yeni ağlar oluşturuyoruz ve yeni çözüm ortaklarımızdan birçoğu burada. Umuyoruz ki onlarla tanışırsınız ve bu etkileşim ağını birlikte geliştirmeye devam ederiz.”

Özgüven: Festivalimiz mucizelerle gerçekleşiyor

Festivalin Koordinatörü Ethem Özgüven ise “Bu yılki festivalle ilgili mucizelerden biri, çok değil, dün gerçekleşti” diyerek şunları aktardı:

“Yeni perde beş metre eninde, dev, ağır ve hassas bir şey. Mutlaka Kadir Usta’yı bulmak gerekti. Onu bulduk ve diğer tüm diğer işlerini bırakıp bizimle ilgilendi. Bize üç merdiven gerekiyordu ama ‘Adada o boyda üç merdiven yok’ dendi. O olmayan merdivenleri de UEDAŞ ve Marangoz Sabri Usta işlerini bırakıp buldular. Özgür, Hande, Ali Rıza Hoca ve becerikli ekibimiz bir araya geldik ve yıllardır gözümüzü acıtan eski perdeyi değiştirdik. Bu kişilerden biri olmasaydı perdeyi değiştiremeyecektik. Yıl boyu da buna benzer mucizeler oluyor. Oluyor ki bu festival de oluyor.”

Ödüller 14 Ekim’de sahiplerini bulacak

Kazananlara, 2018’de Bozcaada’ya yerleşen Sanatçı Mustafa Erol’un bu sene ülkemizde gerçekleşen depremlerden yola çıkarak tasarladığı ödül verilecek.

Çiğdem Akdoğan’ın tasarımıyla festival çantası da festivalin anılarını izleyicilerin yanında götürmesini sağlayacak. 14 Ekim Cumartesi günü ise yapılacak ödül töreninin ardından 15 Ekim Pazar günü kazanan filmler tekrar gösterilecek.

BIFED ekibinden ekolojik çağrı

BIFED’de bu sene iki önemli ekolojik çağrı da yapıldı. “Aracını paylaş” çağrısı ile kendi aracıyla festivale gelenlere veya aracı olmayıp da arabasıyla festivale gelecek olanların haberleşerek yol arkadaşı olmasını arzulayan festival böylece daha az karbon salımı, daha az yakıt, daha çok arkadaşlık amaçlıyor.

Ayrıca bu yıl festival katılımcılarının kendi matara ve kahve kupalarını getirerek kağıt bardak ve plastik şişe kullanımını en aza indirilmesine katkı sağlaması isteniyor. Belediyenin arıtmalı çeşmelerinden ücretsiz olarak su doldurulabileceği gibi festivale destek veren kafelerden de indirimli kahve alınabilecek.

Bozcaada’da festival boyunca 10 ili etkileyen yıkıcı deprem felaketinden gezegeninin mevcut ekolojik gidişatını sorgulatacak etkinliklere, ekolojik sorunları temel alan film okuma atölyesinden özel sunumlara birçok etkinliğin katılımcılarla buluşması bekleniyor. Ayrıca bazı gösterimlerin ardından yönetmenler de belgesellerinin hazırlanış süreçlerini seyircilerle paylaşıp, onların sorularını yanıtlayacak. Gösterimlerin ardından adaya katılan yönetmenler seyircilerin sorularını yanıtlayacak.

You may also like

Comments

Comments are closed.