İklim KriziManşet

Isaac Kasırgası nedeniyle Lousiana’dan 60 bin kaçış!

0

ABD’nin Louisiana eyaletinde, Isaac Kasırgası’nın zarar verdiği bir barajın yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya gelmesi nedeniyle bölgede yaşayan 3 bin kişinin tahliye edildiği bildirildi.

Günlerdir ABD’yi paniğe sürükleyen tropikal Isaac Fırtınası bugün de Louisiana ve Mississippi eyaletlerini vurdu. İki eyaletin sınırında bulunan bir barajın yıkılma noktasına gelmesiyle bölgede yaşayan 60 bin kişinin tahliyesine karar verildi.

Mississippi eyaletinin McComb şehrinin belediye başkanı Whitney Rawlings, CBS News’e yaptığı açıklamada, barajın Percy Quinn Eyalet Parkı’nda bulunan Tangipahoa Gölü’ne yıkılma ihtimalinin yüzde 50 olduğunu belirterek, barajın güneyinde yaşayanlara evlerini boşaltma çağrısı yaptı.

Louisiana Valisi Bobby Jindal da düzenlediği basın toplantısında barajın kapaklarının açılarak boşaltılması ve böylece yıkılmasının önlenmesi için çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Louisiana’da ise Tangipahoa yerel yöneticisi Gordon Burgess, barajda yaşanabilecek bir yıkım ihtimaline karşı acil durum uyarısı yayınladı. Burgess, TSİ 18.00’de düzenlediği basın toplantısında barajıh yıkılması durumunda 50 bin ila 60 bin kişinin bölgeyi boşaltmak için 90 dakikası olduğunu söyledi.

Ulusal Meteoroloji Dairesi de barajın yıkılması halinde Tangipahoa Nehri’nde su seviyesinin 3.5 metre ile 5 metre arasında olabileceğini belirtti.

Bir kişi daha öldü

Isaac’in karadaki ilerlemesi yavaşlasa da fırtına, sel ve olası hortumlar nedeniyle bölgede yaşayanların hayatları halen tehlikede. Dahası yerel saatle bu öğlen itibarıyla Louisiana’da 903 bin ev ve işyerinin, yani tüm abonelerin yüzde 47’sinin elektriksiz olduğu açıklandı.

Mississippi’nin Picayune şehrinde ise bir kamyon sürücüsü aracının üzerine bir ağaç devrilmesi sonucu hayatını kaybetti. Yetkililer olay sırasında şiddetli yağış ve rüzgar olduğunu belirtti ancak ölen kişinin ismini açıklamadı. Böylece Isaac nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı iki oldu.

3 bin kişi tahliye edildi

Louisiana’nın Slidell şehrinde de sel uyarısı yapılırken yetkililer birçok mahallenin boşaltılması yönünde karar aldı. Slidell Belediye Başkanı Freddie Drennan bazı mahallelerde su seviyesinin 1 metreyi bulduğunu belirterek, “Asıl sorun hiç kimse bize bu seviyenin daha ne kadar yükseleceğini söyleyemiyor” diye konuştu

Yetkililer bölgede yaşayan 3 bin kişinin tahliye edildiği açıklandı.

T24

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.