DünyaManşet

Londra’da parlamento önünde mültecilerin can yelekleri

0

londraİngiltere Parlamentosu önündeki meydana Avrupa’daki sığınmacı krizine dikkati çekmek için göçmenlerin kullandığı 2 bin 500 can yeleği konuldu.

Uluslararası yardım ve insan hakları kuruluşları tarafından ABD’nin New York kentinde yapılacak Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu öncesi, Avrupa’daki sığınmacı krizine dikkati çekmek için İngiltere’nin başkenti Londra’da bir protesto eylemi yapıldı.

Tarihi İngiliz Parlamentosu’nun önündeki meydana sığınmacıların kullandığı 2 bin 500 can yeleği yerleştirildi. Aralarında BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, Uluslararası Kurtarma Komitesi (IRC), Sınır Tanımayan Doktorlar, ‘World Vision’ın da bulunduğu kuruluşların temsilcileri, parlamentonun önündeki 2  bin 500 can yeleğinden 625’inin çocuk sığınmacılar tarafından kullanıldığına işaret ederek, 2015’in Ocak ayından geçen aya kadar 6 bin 940 kişinin Avrupa’ya ulaşmaya çalışırken boğulduğunu ya da kaybolduğunu vurguladı.

World Vision Politika Danışmanı Johan Eldebo, “Avrupa’daki sığınmacı krizinin büyüklüğüne dikkat çekmek için bunu  yaptık. Ayrıca bugün New York’ta başlayacak BM Genel Kurulu’nda soruna değinilmesini istiyoruz” dedi.

Eldebo, sığınmacı krizinin sona ermesi için insanların ülkelerini terk ettiren sebeplerin ortadan kaldırılması gerektiğini belirterek, sığınmacıların ulaştıkları ülkelerde eğitim, sağlık gibi alanlarda desteklerin verilmesinin önemini de dile getirdi.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği verilerine göre, bu yılın 8 ayında 281 bin 740 kişi Avrupa’ya deniz yoluyla geçmeye çalıştı. Türkiye ile AB arasındaki anlaşmanın ardından Yunanistan’a ulaşan sığınmacı sayısında düşüş yaşandığına dikkati çeken BM, Ocak ayında Avrupa’ya 67 bin sığınmacının geçmeye çalıştığını, Ağustos ayında ise bu sayının 3 bin 437’e düştüğünü bildirdi.

Kaynak: basnews.com

 

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.