Doğa MücadelesiManşet

Loç Vadisi’nde HES’in ardından taş ocağı da iptal

0

Kastamonu Loç Vadisi’ndeki Kum Çakıl Ocağı Kırma-Eleme Tesisi ve Hazır Beton Üretim Tesisi hakkında verilen Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Olumlu kararı iptal edildi.  İptalin gerekçesi ise HES’in ham madde ihtiyacını karşılayacak taş ocağına HES iptal edildiği için gerek kalmamış olması.

19

Tesis, Orya Enerji Elektrik Üretim A.Ş. tarafından yapılacak olan Cide Regületörü ve HES Projesinin hammadde ihtiyacının  karşılanması amacıyla planlanıyordu. Ancak halkın 2009’dan beri sürdürdüğü mücadele sonucunda HES iptal edilince, ham madde için gerekli olan taş ocağına da gerek kalmadı.

Kastamonu İdare Mahkemesi gerekçeli kararında “Cide Regületörü ve HES projesinin iptal edilmesi ile dava konusu olan Kum-Çakıl(Ariyet) Ocağı, Kırma-Eleme Tesisi ve Hazır Beton Üretim Tesisine ihtiyaç kalmadığından dava konusu “ÇED olumlu” kararında hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır” dedi.

WWF tarafından Avrupa Ormanları’nın Türkiye’deki dokuz “Sıcak Nokta”sından biri kabul edilen Küre Dağları, doğal yapısını günümüze kadar taşıyabilmiş yaşlı ormanları, akarsu ekosistemleri, yaban hayatı ve biyolojik zenginlikleri ile bir doğa harikası. Dünya Koruma İzleme Merkezi (WCMC) ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) dünya üzerinde belirlediği “Mutlak Korunması Gereken Alanlar” arasında yer alan proje sahası, aynı zamanda tehlike altındaki “Karadeniz Nemli Karstik Orman” ekosistemlerinin en iyi örneklerinden biri.

 

(Bianet)

You may also like

Comments

Comments are closed.