DünyaManşet

Libya’da General Hafter, Trablus’a saldırı emri verdi

0

Libya’da General Halife Hafter komutasındaki güçler başkent Trablus’a doğru ilerliyor. Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac, General Halife Hafter’e bağlı güçlerin başkent Trablus’a yaklaşması üzerine seferberlik ilan etti.

Libya’nın doğusundaki askeri güçlerin lideri General Halife Hafter kendisine bağlı güçlerle, başkent Trablus’a doğru bir harekat başlattı. Birlemiş Milletler (BM) tarafından tanınan, AB tarafından desteklenen Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin (UMH) kontrolündeki Trablus’a saldırı emri vererek Hafter, hükümetle olan husumetini tehlikeli bir seviyeye taşıdı.

Trablus’a doğru ilerleyişe geçen Hafter güçleri, başkentin 100 kilometre güneyinde yer alan Garyan’da kontrolü sağladı.

Haftar saatler öncesinden yayınladığı, ‘Trablus’u kurtarmak için operasyon’ isimli videoda, “Trablus’un eteklerinde konuşlanmış ordumuz için. Bugün yürüyüşümüzü tamamlıyoruz… Kısa bir süre sonra başlayacağız” dedi. Haftar, “Bugün baskıları altında bulunan toprağı sallayacağız” diye ekledi.

Başbakan Fayez al-Serraj’a müttefik kuvvetlerle Çarşamba günü yaşanan çatışmalar sonrasında, Hafter güçleri Garyan’ı ele geçirip, doğudaki Bingazi kalesinden batıya doğru ilerlememeye başladı.

ABD Genel Sekreteri Antonio Guterres, Trablus’ta uluslararası bir barış anlaşması imzalamaya çalışıyordu. Daha önce her iki tarafa da sükunet çağrısında bulunmuştu.

Gelişmeler, 2011’de Muammer Kaddafi’nin devrilmesinden bu yana Libya’da yeni güç ilişkilerinin şekillenmeye başladığını işaret ediyor. Ülke, Trablus’taki Batı destekli hükümet ile Kaddafi’nin çöküşünden bu yana Haftar’a müttefik paralel bir yönetim arasında bölünmüştü.

SEFERBERLİK İLAN EDİLDİ

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac, General Halife Hafter’e bağlı güçlerin başkent Trablus’a yaklaşması üzerine seferberlik ilan etti.


Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.