Kültür-SanatManşet

Kuş sesleri görsele dönüşüyor

0

William Shaw isimli sanatçı “Synaesthetic Sanctuary” isimli projesinde, kuş seslerini insanın işitsel ve görsel öğeler arasında kurduğu bağları analiz ederek görsele döktü.

Synaesthetic Sanctuary, Yeni Zelanda’da yaşayan kuşların seslerini, büyüleyici bir görsel-işitsel sanat eseri serisine dönüştüren bir lisansüstü araştırma projesi.

Mevcut yöntemler karmaşık sesleri yansıtmıyor

Bigumigu’nin aktardığına göre HOUDINI programını kullanan Shaw, bu projeyle “sesi estetik açıdan çekici bir şekilde görselleştirmek için yeni stratejiler” keşfediyor.

Ses verilerini görselleştirmeye yönelik geleneksel ve mevcut yöntemlerin, karmaşık sesin özelliklerini tam olarak ifade etmediğine inanıyor. Bunun yerine ses sinyalinin ses seviyesi ve uzunluk gibi farklı unsurlarını yakalayan tekniklere odaklanıyor.

Karmaşık sesleri analiz ediyor

Synaesthetic Sanctuary, yerel kuş şarkılarındaki benzersiz varyasyonları karşılaştırmak için sesin ham halini ve bu halin karmaşıklığını analiz etmeye çalışıyor. Başka bir deyişle sistem; ses verilerini, görsel-işitsel görüntülerden ve animasyonlardan oluşan erişilebilir bir tasarım aracına dönüştürüyor.

Wellington Victoria Üniversitesi’nde tasarım inovasyonu bölümünden mezun olan William Shaw’ın görsel-işitsel projesi, büyük ölçüde insanın sezgisel ses algısından ilham alıyor.

Shaw çalışmasını “Bu araştırma, insanların işitsel ve görsel öğeler arasında kurduğu doğal fonestetik bağlantılardan yararlanmayı amaçlıyor” sözleriyle anlatıyor.

Bu anlayış, tasarım sürecinin çeşitli aşamalarında görsel-işitsel haritalama kararlarının şekillenmesine yardımcı olmuş. Dahası, Shaw’ın yapıtlarının estetik nitelikleri; renk, doku ve biçim aracılığıyla yerli kuşların fiziksel görünümüne atıfta bulunuyor.

 

You may also like

Comments

Comments are closed.