GündemManşet

Kuru otlar yeşile boyanmıştı: 40 milyon liralık Millet Bahçesi

0

İktidarın, “Turizm ve yerel kalkınma” hedefi kapsamındaki pilot projeleri arasında yer alan Yozgat Çekerek Millet Bahçesi, sararan çimlerin yeşile boyandığı görüntüler ile gündeme geldi. Çimlerin, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın katılacağı açılış töreni için boyandığı iddia edilmişti.

BirGün‘den Mustafa Bildircin‘in aktardığına göre; Çekerek Millet Bahçesi’nin ihalesi Temmuz 2020’de Toplu Konut İdaresi’nce (TOKİ) gerçekleştirilen tesisin maliyeti, kamu kaynakları ile yapılan ölçüsüz harcamaların çarpıcı bir örneğini oluşturdu.

40 milyon 28 bin liraya mal oldu…

TOKİ, 6 Temmuz 2020’de “Yozgat İli Çekerek İlçesi Bahçelievler Mahallesi Millet Bahçesi ve Millet Bahçesine Ait Sosyal Donatılar İnşaatları ile Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşi” ihalesi açtı.

Açık ihale yöntemiyle gerçekleştirilen ihaleye 22 şirket teklif sunarken tekliflerden 13’ü geçerli sayıldı. Teklifleri değerlendiren idare işi, ihaleye iş ortaklığı ile teklif sunan Ankara merkezli iki şirkete verdi. İhale kapsamında 30 Eylül 2020 tarihinde imzalanan sözleşmenin bedeli kayıtlara, 40 milyon 28 bin TL olarak geçti.

Amasya, Tokat, Çorum ve Yozgat’a 100 kilometrelik mesafedeki tesisin kapsadığı alan 173 bin metrekare olarak hesaplandı. Tesisin henüz inşaat aşamasında Çekerek Belediyesi’nin yayımladığı açıklamada, “Hemşerimiz, gururumuz Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay beyefendiye, Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum beye, Milletvekilimiz Av. Yusuf Başer beye ve proje ekibimize teşekkür ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

İçerisinde millet kıraathanesi, seyir terasları, yüzer iskeleler, yürüyüş yolları, çocuk oyun parkları, yöresel ürün pazarı, kır bahçesi, cep sineması ve bilim merkezinin de yer aldığı tesis için sipariş edilen özel bitkiler de dikkati çekti. İhale için hazırlanan, listedeki bitkilerden bazıları şöyle:

  • Ermeni Sümbülü: 61 bin 650 adet
  • Kirpikli İnci: 90 bin adet
  • Kırmızı Damkoruğu: 2 bin 250 adet
  • Mavi Ladin: 7 adet
  • Lübnan Sediri: 59 adet

More in Gündem

You may also like

Comments

Comments are closed.