ManşetTürkiye

Kürt siyasi hareketi, Öcalan’la görüşülene kadar açlık grevi kararı aldı

0

Kürt siyasi hareketinin bileşenleri, 500 günden uzun süredir görüşülemeyen Abdullah Öcalan’la görüşme sağlanana kadar süresiz ve dönüşümsüz açlık grevi kararı aldı.

HDP, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ile Özgür Kadın Kongresi (KJA) adına bir açıklama yapan Hatip Dicle, açlık grevi eyleminin 5 Eylül’de 50 kişiyle başlayacağını söyledi.

51

BBC Türkçe’den Hatice Kamer’in haberine göre Ortak basın açıklamasında konuşan Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanı Hatip Dicle, Öcalan’ın avukatları, aile üyeleri veya siyasi bir heyetle yüz yüze görüşüp kendisinden sağlıklı bir haber alıncaya kadar yeni bir süreç başlatma kararı aldıklarını söyledi.

Dicle, “Bu açlık grevinin tek talebi vardır; Sayın Öcalan ile hukuk kuralları çerçevesinde görüşme yapılmasıdır. Bu doğrultuda öncelikle ilk çağrımız hükümetedir; bu talebimizin her açıdan; siyasi, hukuki, ahlaki, insani meşruiyetinin gözetilerek hemen yarın yerine getirilmesini diliyor ve bekliyoruz” dedi.

Açıklamaya HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, HDP Milletvekilleri, Demokratik Bölgeler Partisi Eş Başkanı Sebahat Tuncel ve DBP Belediye Başkanları, belediye meclis üyeleri katıldı.

Dicle, 50 kişinin katılımıyla başlayacak eylemde çağrıya karşılık verilmemesi durumunda ‘açlık grevi yapanların çevresinde büyük ve görkemli bir sahiplenmeyi gerçekleştirmek üzere herkesin hazırlık yapmasını’ istedi.

5 Eylül’deki açlık grevine ilk aşamada ağırlıklı olarak milletvekilleri ve belediye başkanlarının katılacakları bildiriliyor.

15 Şubat 1999 günü Kenya’da yakalandıktan sonra Türkiye’ye getirilen Öcalan, ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. 18 yıldır, İmralı Adası’nda bulunan Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi’nde kalıyor.

Öcalan’ın ailesiyle en son 2015 Ekim ayında görüştüğü bildiriliyor.

Çözüm süreci kapsamında ilk olarak 3 Ocak 2013’te Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Başkanı ve Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk ile BDP Batman Milletvekili Ayla Akat İmralı’da PKK Lideri Abdullah Öcalan’la görüştü.

Daha sonra 23 Şubat’ta Pervin Buldan, Sırrı Süreya Önder, Altan Tan’dan oluşan bir heyet İmralı’ya gitti.

17 Ocak 2014’te Öcalan’ın BDP’nin İmralı heyetiyle çektirdiği fotoğraflar kamuoyuyla paylaşıldı.

İmralı Heyeti’inin Öcalan’ı adada son ziyaret ettiği tarih ise 5 Nisan 2015.

15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı gece Öcalan’ın da hedef alındığı iddiasını içeren haberlerin ardından HDP, Öcalan’ın sağlığından endişe duyduklarını yoğun bir şekilde dile getirdi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise, CNN Türk’te katıldığı bir programda Öcalan’ın sağlık durumunun ve koşullarının iyi olduğunu açıkladı.

Bozdağ, Öcalan’ın sağlık durumuyla ilgili soruya “Orada bir sıkıntı yok, sağlık durumu iyi. Herhangi bir güvenlik sıkıntısı olmadığı gibi, sağlık sıkıntısı da yok” cevabını verdi.

Öcalan’ın avukatları, 15 Ağustos’ta İmralı’da tutulan müvekkilleriyle görüşme koşullarının sağlanması için Adalet Bakanı ile görüşmek üzere bakanlıktan randevu talebinde bulundu.

Bu talebe yanıt verilmemesi üzerine avukatların bakanlık hakkında suç duyusunda bulunmaya hazırlandıkları basına yansıdı.

 

(BBC Türkçe)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.