ManşetTürkiye

Kürt askerler: “Rütbelilerin de olduğu 40 kişi saldırısına uğradık”

0

Ağrı 12. Mekanize Tugay Komutanlığı’nda “Kürt-Türk” tartışması nedeniyle saldırıya uğrayan Kürt asker, aralarında rütbelilerin de olduğu 40 dolayında askerin cop, bırçak ve çeşitli kesici aletli saldırısına uğradıklarını açıkladı.

Bazı arkadaşlarının  kolu, ayağı kırıldığını da belirten bir asker, Dicle Haber Ajansı’na (DİHA) bilgi verdi.

Ağrı 12. Mekanize Tugay Komutanlığı’nda birliklerine dağıtılmak için Askeri Toplama Merkezi (ATM) alınan Kürt askerler, “Kürt-Türk” tartışması üzerine saldırıya maruz kalmış ve 9 asker çeşitli yerlerinden yaralanmıştı. Bu durum üzerine telefonla İHD Van Şubesi’ne başvuran askerler, can güvenliklerinin olmadığını İHD yetkililerine bildirdi.

Saldırıya uğrayan Kürt askerlerin birinin ayağında bıçak darbesi, birinin kafasında cop ve sert madde darbeleri ve diz kapaklarından yaralanmalar olduğu görüldü.

DİHA’ya bilgi veren bir asker, “Biz iki gündür burada bekletiliyorduk. Dün biz kantine giderek bir şeyler almak istedik. Kantine bakan asker, satışın bittiğini söyledi. Biz de sesimizi çıkartmadık, ama biz daha oradayken başka askerler gelip alış veriş yaptılar. Biz de dedik ‘hani satış bitmişti, niye böyle ayrımcılık yapıyorsun, Kürt olduğumuz için mi vermiyorsun?’ diye sorduk. Bize ‘Ya siz ne laf anlamaz insanlarsınız, anlayın artık tipiniz hoşuma gitmedi, hepiniz teröristsiniz’ dedi. Biz de buna tepki gösterdik. Aralarında rütbelilerin de olduğu 35-40 kişi ellerinde bıçak, cop ve çeşitli kesici aletlerle bize saldırdılar. Biz de kendimizi korumak için yatakhaneye doğru koşmaya başladık, önümüzü kestiler, bazılarımız da Tugay’ın içinde koşmaya başladık. Arkamızdaki askerler ‘onları bırakmayın, kaçmasınlar, bunların hepsi terörist’. Sanırım bunları söyleyen rütbelilerdi. O sırada nöbet tutan askerler etrafımızı sardılar ve bizi dövmeye başladılar. Arkadaşlarımıza baktığımızda kimisinin kolu, kimisinin ayağı kırılmış, bir arkadaşın bacağından bıçaklanmış ve çeşitli yerlerinde darp edilen arkadaşlarımızı gördüm. Herkes yerlerde kıvranıyordu, daha sonra Tugay’da bulunan revire götürüldük ve daha sonra Ağrı Devlet Hastanesi’ne sevk edildik. Ayakta tedavi edildikten sonra yaralı halde bizim ifadeler alındı.”
İfadeler alındığında işin ilginç yanı saldırıya uğramalarına rağmen kendilerinin haksız duruma düştüğünü belirten asker, ” ‘Bize restleşiyorsunuz arkadaşlarınızla? Niye o kadar asker arasında tepki gösteriyorsunuz? dediler. Haksız biz, haklı bize saldıranlar çıktı” dedi.

İsmini vermek istemeyen asker, yaralı 9 kişinin ifadesi alınırken, kendilerine saldıranlardan sadece 4 kişinin ifadeleri alındığını aktararak, “Can güvenliğimiz yok, ailelerimiz gelsinler bizi buradan çıkartsınlar. Yetkililer bu konuda duyarlı olmasını istiyorum” çağrısında bulundu.

“Saldırı” meclise taşındı

BDP Ağrı Milletvekili Halil Aksoy, Ağrı 12. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’nda Kürt askerlere yönelik ırkçı saldırıyı Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’a sorarak konuyu Meclis’e taşıdı.

Aksoy, Bakan Yılmaz’a şu soruları yöneltti: “Ağrı 12. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’nda yaşanan olayla ilgili Bakanlığınıza ulaşan bir bilgi var mıdır? Varsa bu olay nasıl ve kimler tarafından çıkarılmıştır? Ayrımcılığa ve daha sonra fiziki saldırıya uğrayan Kürt askerlerin güvenlikleri neden sağlanamamıştır? Fiziki saldırıyı gerçekleştiren askerler ve rütbeliler tespit edilip, haklarında idari ve cezai soruşturma başlatılmış mıdır? Olay sonucunda yaralanan askerlerin tedavisi nerede yapılmış ve son durumları nedir? Tedavi sırasında da herhangi bir ayrımcılığa ya da saldırıya uğramışlar mıdır? Son 20 yıl içinde Türkiye genelindeki askeri kışlalarda, etnik kimlik ya da herhangi farklı bir kimliği nedeniyle ayrımcılığa veya fiziki saldırıya uğrayan asker sayısı kaçtır. Bu alanda yaşanan vaka sayısı kaçtır? Yaşanan olaylar neticesinde yaşamını yitiren asker varsa bunların sayısı kaçtır? Askeri kışlalarda, askerlere ayırımcılık ve ırkçılık hakkında herhangi bir eğitim veriliyor mu? Veriliyorsa içeriği nedir? Verilmiyorsa neden? Vermeyi düşünüyor musunuz?”

(haberdiyarbakır, evrensel)

 

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.