EğitimKadınManşet

Koruncuk Vakfı’ndan 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü için kampanya: Hayalim, okul

0

Eğitime erişimleri risk altındaki kız çocuklarının özgüvenli bireyler olarak toplum içinde yer almaları amacıyla çalışan  Milletler (BM) kararıyla 2012 yılından beri kız çocuklarının gördüğü ayrımcılığa dikkat çekmek üzere kutlanan 11 Ekim, Dünya Kız Çocukları Günü’ olarak kutlanıyor.

Eğitime erişimleri risk altındaki kız çocuklarının özgüvenli bireyler olarak toplum içinde yer almaları amacıyla çalışan Koruncuk Vakfıh hem Türkiyehem dünya için en önemli gündem maddelerinden olan “kız çocukları” ve “eğitim” sorunlarına farkındalık yaratmak için 11 Ekim’de #HayalimOkul kampanyasını hayata geçirecek.

Eğitime erişimi risk altındaki bir kız çocuğunun ‘hayalim okul’ notuyla çizdiği ‘hayalinin resminden’ adını alan #HayalimOkul kampanyası ile sosyo-ekonomik açıdan dezavantajlı olan kız çocukları için ‘eğitime erişim riski’ gerçeğine dikkat çekilecek.

Yapay zeka desteği ile görseller yaratan yeni bir platformu kullanarak hazırlanan kampanya videosunda; bu platformun oluşturduğu yapay gerçeklerin ne yazık ki ülkemizdeki kız çocuklarının gerçekliği olduğu, toplumsal farkındalık ve destekle #HayalimOkul diyen kız çocuklarının gerçeklerinin “hayalleri” olabileceğine vurgu yapılıyor.

Kız çocuklarının gerçeği, hayalleri olsun

Kız çocuklarının her anlamda güçlü bireyler olarak toplumda yer almaları için onların kesintisiz ve nitelikli eğitime erişimlerinin zorunlu olduğunun altını çizen Koruncuk Vakfı Mütevelli Heyet ve Yönetim Kurulu Başkanı Av. Dr. Figen Samuray şöyle konuştu:

“Kız çocuklarının eğitime erişimindeki engellerin kalkmasında ve onların güçlendirilmesinde herkese büyük görevler düşüyor. Bu anlamda 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’nde herkesi #HayalimOkul kampanyasına destek olmaya, bu farkındalık hareketinin parçası olarak kız çocuklarının sesini daha güçlü duyurmaya davet ediyoruz”

11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’nde @Koruncuk hesabından yayınlanacak #HayalimOkul kampanya videosunu, #HayalimOkul etiketiyle ve @Koruncuk adresini ekleyerek sosyal medya hesaplarınızdan paylaşabilir, bu konudaki farkındalığı artırmaya ve mesajın daha geniş kitlelere ulaşmasına destek olabilirsiniz.

More in Eğitim

You may also like

Comments

Comments are closed.