DünyaManşet

Kolombiya’da polis şiddeti tırmanıyor: En az 37 kişi öldürüldü

0
Fotoğraf: Federico Rios/ The New York Times

Kolombiya‘da bir haftadır devam eden vergi reformu karşıtı kitlesel gösterilerde polis şiddeti tırmandı.  Ülke çapında polis şiddetini kayıt altına alan sivil toplum kuruluşu Temblores’e göre polis tarafından öldürülenlerin sayısı 37’ye yükseldi.

Yapılan açıklamada 1708 polis şiddeti vakası kaydedildiği belirtildi. 222 kişinin fiziksel şiddete, 10 kişinin cinsel şiddete maruz kaldığı, 22 kişinin ise gözünden yaralandığı aktarıldı. Ayrıca gözaltına alınan kişi sayısı da 831’e çıktı.

 

Ulusal Kongre Binası’na saldırı

Protestoların merkezi konumundaki, başkentin tarihi Bolivar Meydanı‘na yürüyen göstericiler, ellerindeki döviz ve pankartlarla müzik eşliğinde şarkılar söyleyip hükümetin ekonomi politikalarına bir kez daha tepki gösterdi.

Göstericilerden bazı grupların Ulusal Kongre Binası‘na taşlı saldırıda bulunması üzerine Kolombiya toplumsal olaylara müdahale birimi ESMAD mensubu polisler, göstericilere göz yaşartıcı gaz ve su sıkarak müdahale etti.

Fotoğraf: Juancho Torres/Anadolu Ajansı

Ülkenin en büyük ikinci kenti Medellin‘de ise yürüyüşe geçen çoğunluğu öğrenci binlerce kişi, hükümetin ekonomi uygulamalarına tepki göstermesinin yanı sıra, gösterilerde yaşamını yitirenler nedeniyle polisi protesto etti.

Cali’deki gösterilerde yol trafiğe kapatıldı

Cali’de binlerce kişinin bir araya geldiği şehir merkezinde, gösteriler genelde barışçıl geçerken, bazı gruplar yolu uzun süre trafiğe kapattı.

Cali Belediye Başkanı Jorge Ivan Ospina, kentte gıda ve ilaç sıkıntısı olduğunu vurgulayarak, göstericilerden kamyonların geçişine izin verilmesini istedi.

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada da protestoculardan oksijen, ilaç ve tıbbi malzeme taşıyan araçların dolaşımına müdahale edilmemesi talep edildi.

Fotoğraf: Juancho Torres/Anadolu Ajansı

 

Amerika İnsan Hakları Komisyonu da olaylara ilişkin bir açıklama yayımlayarak, polisin göstericilere yönelik aşırı güç kullanımını kınadı.

Kolombiya Ombudsman Ofisi ise protestoların başlangıcından bu yana ülke geneli 89 kayıp vakası ihbarı aldıklarını açıkladı.

Öten yandan Devlet Başkanı Ivan Duque, başkanlık ofisinden yaptığı açıklamada, sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle diyaloğa hazır olduklarını belirtti.

Göstericiler tarafından yapılan ölüm yatışı (die-in) eylemi. Fotoğraf: Federico Rios/The New York Times

Yasa tasarısı geri çekildi

Devlet Başkanı Ivan Duque, 2 Mayıs’ta düzenlediği basın toplantısında, ülkede şiddetli protestolara neden olan vergi reformu yasa tasarısını geri çekme kararı aldıklarını belirtmişti.

Ancak ülkedeki yolsuzluk, gelir eşitsizliği, yoksulluk ve sivil haklara saldırılar konusunda tepkili olan halk için bu geri çekilme kararı yeterli olmadı.

Fotoğraf: Federico Rios/ The New York Times

Ulusal grev çağrısı

Kolombiya’da 28 Nisan’da sendikalar, yerel topluluklar, öğrenci grupları ve çeşitli muhalif kesimlerin “ulusal grev” çağrısıyla başlayan vergi reformu karşıtı gösteriler, başta sakin ve barışçıl geçerken, sonrasında şiddetli olaylara sahne olmuştu.

Başkent Bogota başta olmak üzere Medellin, Cali, Baranquilla, Cartagena ve Valle de Cauca dahil 50’den fazla kentte sokağa çıkan binlerce kişi, daha hükümetin yeni reform tasarısını protesto etmişti.

Otobüs, durak, banka ve alışveriş merkezlerinin zarar gördüğü ülke genelinde, birçok kentte sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.

 

 

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.