Doğa MücadelesiManşet

Kolluk kuvvetleri barikat kurdu: Rize Pazar’da halk taş ocağına karşı nöbette

Rize’nin Pazar ilçesine bağlı Sivrikale ve yakınındaki köylerde yaşayanlar, bölgede deniz dolgusuyla yapılması planlanan Rize-Artvin Havalimanına dolgu malzemesi sağlamak amacıyla açılması planlanan taş ocaklarını protesto etti.

Pazar’ın Sivrikale Köyü ile civar köyleri de kapsayan taş ocakları için Rize Valiliğince verilen ÇED Gerekli Değil Kararına karşı 2 ayrı dava açan köylülere inat taş ocağı şirketi, yargı kararını beklemeden bölgede çalışma ve işbaşı kararı aldığını duyurdu.

Önceki gün şirketin duyurusuyla harekete geçen köylüler, vadi girişine geceden çadır kurarak beklemeye başladı…

Sabahın erken saatlerinde jandarma ekipleri bölgeye gelip köylülerin beklediği vadi girişinde güvenlik önlemi alırken, köylü kadınlar, iş makinelerinin vadiye girmesine izin vermeyeceklerini söyleyerek nöbet tutmaya başladı.

Aynı bölgeden olan şair İbrahim Karaca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Faaliyet başlamıştır… Vadi girişine yığınak yapan polis ve jandarma eşliğinde kepçeler ve iş makinaları talana başlıyor. Gece nöbet tutan arkadaşlarımızın bildirimidir. Kalecik sahile inmek üzere köy cami hoparlöründen köylülere çağrı yapıldı. Haçapit köylülerine, ‘çay toplayan köylüler, köyümüzü savunma zamanıdır, köyümüz elden gidiyor’ başlıklı bir duyuru yapıldı” ifadelerini kullandı.

Yine aynı köyden olan BirGün Gazetesi Ankara Temsilcisi Yaşar Aydın da, sosyal medya hesabındaki paylaşımında köylü kadınların vadi girişinde toplanmaya başladığını duyurdu.

(BirGün)