ManşetTürkiye

Kobani yönetimi: “IŞİD Kobani’nin dışında”

0

Kobani’de IŞİD’in ilerleyişi sürerken gece saatlerinde ABD ve koalisyona bağlı savaş uçakları hava operasyonu yaptı. Uçaklar, IŞİD’in Mıştenur tepesindeki mevzilerini vurdu.

kobani2 (1)

Al Jazeera’ya konuşan Kobani Dış İlişkiler Sorumlusu İdris Nehsan, koalisyonun hava operasyonunu doğrulayarak şunları söyledi:

“Uçaklar IŞİD’in Mıştenur tepesindeki mevzilerini  vurdu. Çok sayıda kayıpları var. Kentte şu anda bizim savunmamız devam ediyor. Bir ara IŞİD şehrin girişine kadar geldi. Ama gerek bizim savunmamız gerek de uçak bombardımanları geri püskürttü. An itibariyle IŞİD Kobani’nin dışındadır. Kesinlikle Kobani içine girdiği doğru değildir. Biz savunmamızı yapmaya devam edeceğiz.”

Türkiye’ye de çağrı yapan Nehsan, “IŞİD, Sadece kobani ve Kürtler için değil, Türkler için de büyük bir tehlike arz etmektedir. Bu tehlikeyi bertaraf etmek için Türkiye’nin de Kobani’ye ve Kürtlere destek vermesi geriyor” dedi.

‘Katliam korkusu var’

Sterk TV’ye konuşan PYD Eş Başkanı Asya Abdullah, sivil bölgelerin IŞİD denetimine girdiğini, bölgede hâlâ binlerce sivilin olduğunu söylemişti.

IŞİD’in intihar saldırıları düzenlediğini de belirten Abdullah, “Katliam korkusu var. Dünya kamuoyu uyandırılmalı, büyük eylemler yapılmalı.” demişti.

“Koalisyondan istediğimiz şey aldıkları karara sahip çıkmaları” diyen Asya Abdullah, “Şimdiye kadar tavırları oldu ama çok sınırlı müdahale oldu. çok dar kapsamda kaldı. 20 gündür bu kantonda savaş var, onlara yardım geliyor her tarafları açık. Şimdiye kadar koalisyon kararını yerine getirmedi. Bu saldırıları durdurmadı.” ifadelerini kullanmıştı.

(Al JAzeera Türk)

 

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.