Koronavirüs SalgınıManşetSağlık

Kirli hava koronavirüsten ölüm riskini daha da artırıyor

0

Environmental Science and Pollution Research Dergisi’nde yayımlanan “İstanbul’da Covid-19’a Bağlı Ölümlerde Hava Kirliliği ve Sosyoekonomik Düzeyin Etkisi” başlıklı araştırmaya göre, kirli hava koronavirüsten ölüm riskini daha da artırıyor.

Hava kirliliği, dünyada her yıl 7 milyon insanın erken ölümüne yol açıyor. Hava kirliliğinin insan sağlığı üzerindeki etkileri arasında astım, bronşit, solunum yolu gibi akciğer hastalıklarıyla birlikte kanser, kalp ve damar hastalıkları da yer alıyor.

Türkiye, dünya hava kirliliği sıralamasında 46. sırada

Kış soğuklarının yarattığı hava kirliliği hakkındaki verileri pandemi çerçevesinde ele alan Online PR Servisi B2Press, İstanbul’da Covid-19’a Bağlı Ölümlerde Hava Kirliliği ve Sosyoekonomik Düzeyin Etkisi başlıklı araştırmayı inceledi.

B2Press, İstanbul’da koronavirüs pandemisi boyunca gerçekleşen ölümlerin yaş, sosyoekonomik durum ve hane halkı sayısının yanı sıra, hava kirliliğiyle ilişkili olduğunun ortaya konulduğunu açıkladı.

B2Press tarafından incelenen Greenpeace Hava Kirliliği Algısı Anketi’ne göre de, her 10 kişiden 4’ü Türkiye’nin en büyük çevre sorununun hava kirliliği olduğunu düşünüyor. Türkiye, dünya hava kirliliği sıralamasında 46. sırada yer alıyor.

Hava kirliliği, halk sağlığı için büyük risk

Sağlık ve Çevre Birliği (HEAL) raporuna göre de, Türkiye elektriğinin yüzde 56’sını fosil yakıtlardan, yüzde 37’sini de kömürden elde ederken uzmanlar, kömüre dayalı elektrik üretiminin yarattığı yoğun hava kirliliğinin halk sağlığı için büyük bir risk oluşturduğunu söylüyor.

Yine HEAL raporuna göre, kömürden en çok etkilenen bölge, “kömür kuşağı” olarak da adlandırılan Zonguldak, Çanakkale, Milas-Muğla arasındaki havza. Çoğu büyük şehirle tüm Akdeniz ve Karadeniz kıyı şeridi de kömürden büyük ölçüde etkileniyor.

You may also like

Comments

Comments are closed.