EkolojiManşet

Kıbrıs’ta çevre felaketi

0

Kıbrıs’ta yaşanan petrol sızıntısı, bir çevre felaketi boyutuna ulaştı. Kalecik’te gemiden petrol boşaltımı sırasında borudaki basınçtan kaynaklandığı tahmin edilen sızıntı yaşandı.

Tonlarca petrol denize aktı.Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Mehmet Harmancı, bugün saat 02.30 sıralarında Kalecik’teki AKSA Elektrik Santrali’ne gemiden petrol boşaltımı sırasında borudaki basınçtan kaynaklandığı tahmin edilen sızıntı yaşandığını açıkladı. Harmancı, gemiden denize yaklaşık 10 dakika boyunca petrol aktığını belirterek, kesin olmayan ilk bulgulara göre 50-100 ton civarında bir sızıntının olduğunu kaydetti.

Devletin ve enerji şirketinin önlem ve kurtarma planı bulunmadığını söyleyen Harmancı, “Bu kaza bunu daha iyi görmemizi sağladı. Petrol Dolum Tesisi’nde ısrarcı olanlar, ‘hatta 10 katı kadar daha büyük tesisler yapacağız’ diyenler umarım yaşanan kazanın sonuçlarınıyerinde izlerler” dedi.

Harmancı, bu kazanın, hükümetin petrol dolum tesisini iptal etme kararının doğru olduğunu gösterdiğini söyledi.

Harmancı, AKSA Şirketi’ne ulaşmadıklarını, şirketin Mersin’deki özel bir şirketten yardımistediğini kaydetti. Devletin imkanlarının çok kısıtlı olduğunu belirten Harmancı, Türkiye’denyardım talebinde bulundu. Denize akan petrolün sahile vurmaya başladığını belirten Harmancı,”Bafra’ya kadar gitmemesini temenni ediyoruz” diye konuştu.

Çevre Dairesi’nden iki görevlinin bölgede olduğunu, yerinde inceleme yaptığını söyleyen Harmancı, dairenin ceza yazma yetkisi bulunduğunu belirtti. Bölgede inceleme yapmaya gideceğini söyleyen Harmancı, yasal olarak yapılabileceklerin yapılacağını vurguladı.

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.