Hayvan HaklarıManşetTürkiye

Kedi ve köpeklerin kimliklendirilmesi zorunlu hale getiriliyor

0

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, sahipli kedi ve köpeklerin kimliklendirilmesi uygulamasına geçilmesi için Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü ve Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) arasında bir protokol imzalandı.

Bu protokolle birlikte; kedi, köpek ve gelincikler takip edilebilecek. Böylece başta kuduz hastalığı olmak üzere hayvan hastalıklarıyla daha etkin mücadele etmek amaçlanıyor. Ayrıca, sokağa terk edilen veya kaybolan hayvanların sahiplerine de ulaşılması da hedefleniyor.

Gönüllü kayıt olunabilecek

AA‘nın haberine göre, kedi ve gelincikler bu yıldan itibaren gönüllü kayıt altına alınabilecek. Ayrıca, bakanlıktan üretim izni alınmış ev ve süs hayvanları üretim merkezlerindeki kedi, köpek ve gelinciler de kayıt altında olacak.

Sahipli köpeklerin bu yıldan itibaren, sahipli kedi ve gelinciklerin de 2022 yılından itibaren bireysel olarak kimliklendirilerek kayıt altında olması zorunlu.

Uygulamanın esaslarına ilişkin bilgiler

Uygulama esaslarına ilişkin yapılan açıklamada, yeni doğan ev hayvanının sahibi, doğum tarihinden itibaren en geç üç ay içinde Bakanlığın il veya ilçe müdürlüğüne başvuracak.

Mikroçip takılanan ve pasaport düzenlenen ev hayvanları 15 gün içinde, ev hayvanlarına yapılan aşılar ve sahip değişikliğiyle ilgili bilgiler ise en geç 15 gün içinde kaydedilecek.

Sahipsiz hayvanların, hayvan barınakları tarafından gerçek ya da tüzel kişiliklere verilip sahiplendirilmesi durumunda ise, hayvanın sağlık karnesiyle sahiplendirme tarihinden itibaren en geç 60 gün içinde il veya ilçe müdürlüklerine başvurulması gerekiyor.

Hayvanı kaybolanlar il veya ilçe müdürlüklerine bildirecek

Kayıtlı ev hayvanlarının ölümü ya da kaybolması halinde en geç 60 gün içinde ev hayvanı sahibi, durumu il veya ilçe müdürlüğüne bildirecek.

Terk edilmiş hayvanı bulan kişiler, bu hayvanları sahiplenmek isterse il veya ilçe müdürlüklerine başvuru yapabilecek.

Kedi, köpek ve gelinciklere deri altı mikroçip uygulanacak ve el terminali aracılığıyla okunabilecek. Böylece sokağa terk edilen hayvanların kime ait olduğu el terminaliyle okunarak sahibi tespit edilecek.

Hastalıklar kayıt altında

Bunların yanında, kuduz aşısı başta olmak üzere hayvanın geçmişine ait tüm hastalıkları kayıt altına alınacak.

Mikroçip uygulaması Bakanlık bünyesinde çalışan veteriner hekimler veya onların gözetiminde veteriner sağlık teknikeri veya teknisyenleri tarafından yapılabileceği gibi serbest veteriner hekimler tarafından da yapılabilecek.

Kategori: Hayvan Hakları

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.