Doğa MücadelesiEkolojiManşet

Kazdağı Ekofestivali’ne yeniden yasak: Engelleme ve yasaklamalar bizleri yıldıramayacak

0

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği‘nin gerçekleştireceği ekosfestival yeniden yasaklandı. Darıdere‘den sonra festivalin Bayramiç‘te yapılması da aynı nedenle engellendi: Yangın tehlikesi.

Dernek tarafından yasaklamaya ilişkin yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Ortalığı sellerin götürdüğü yağmurlu haziran günlerinde sözüm ona ‘yangın tehlikesi’yle bir araya gelmemiz engellendi. Geçen sene de aynı gerekçe ileri sürülmüştü. Biz nedenin orman yangını olmadığını biliyoruz. Bu yasaklama, son yıllardaki yaşam alanlarımıza ve haklarımıza yönelik müdahalelerin bir parçasıdır.”

‣Bakanlıktan Kazdağları Ekofest’e beşinci iptal kararı: Bir araya gelmemiz rahatsızlık yaratıyor
‣Yer izni beşinci kez iptal edilen Kazdağı Ekofest Hacıkayyum Yeşil Park’ta yapılacak 

Daha önce Edremit Darıdere Tabiat Parkı’nda yapılması planlanan ancak orman yangını tehdidi gerekçesiyle alan izni iptal edilen ekolojik festivalin Çanakkale‘nin Bayramiç ilçesinde bulunan Hacıkayyum Yeşil Park’ta yapılacağı açıklanmıştı. 9 Mayıs 2023 tarihinde Tarım ve Orman Bakanlığı 2’nci Bölge Müdürlüğü tarafından verilen izin “yangın” gerekçesi ile iptal edilmişti. Festivalin Bayramiç’te yapılması kararlaştırılmış, daha önce 21-25 Haziran olarak belirlenen tarih aralığı 22-24 Haziran olarak güncellenmişti. Dernek yönetim kurulu tarafından yasaklamaya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ormanlarımızı enerji ve maden şirketlerine peşkeş çeken orman idaresi sözüm ona ormanları bizden koruyor. Sulak alanları korumayan Doğa Koruma ve Milli Parklar, tabiat parkını derneğimizden sakınıyor. Tarikat yurtlarında çocukların tecavüz edilmesine, her gün en az dört kadının öldürülmesine, nefret cinayetlerine ses çıkarmayanlar, konserleri, festivalleri, yasaklayarak, yaşamlarımıza ve en doğal haklarımıza engelleme getiriyor. Bilsinler ki bu engelleme ve yasaklamalar bizleri yıldıramayacak.”

Ne olmuştu?

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği’nin 2014’ten bu yana Darıdere Fidanlık mevkii, Balıkesir, Mehmetalan köyü, Kuzgun Kamp ve Darıdere Tabiat Parkı’nda düzenlediği Kazdağı Ekofestival’leri  2020 ve 2021 yıllarında pandemi nedeniyle gerçekleştirilememişti.

Temmuz 2022’de planlanan festival, “orman yangınları açısından risk oluşturabilir” gerekçesi ile idarenin son anda uygun bulmaması nedeniyle iptal edilmişti.

2023’te yangın riskini düşünerek festival tarihini Haziran ayına çeken dernek, Darıdere Tabiat Parkı için Tarım ve Orman Bakanlığı 2. Bölge Müdürlüğü’ne 3 Nisan 2023 tarihinde başvuruda bulunmuştu.

Başvuru Tarım ve Orman Bakanlığı 2. Bölge Müdürlüğü’nün 9 Mayıs 2023 tarihli yazısı ile uygun bulunmuştu. Bunun üzerine hazırlıklarına başlayan derneğe Tarım ve Orman Bakanlığı 2. Bölge Müdürlüğü Balıkesir Şube Müdürlüğü’nden 17 Haziran 2023’te bir yazı gönderilerek yangın önlemleri nedeniyle festivalin Darıdere Tabiat Parkı’nda yapılmasının uygun bulunmadığı belirtilmişti.

Dernek tarafından festival süresine çok az bir zaman kalması nedeniyle kısa sürede yer arayışına gidilmiş ve festivalin yeni bir alanda, Bayramiç’te, Hacıkayyum Yeşil Park’da gerçekleştirilmesine karar verilmişti.

Bayramiç Kaymakamlığı’na konu 19 Haziran 2023 tarihinde bildirilmişti. Derneğin festival hazırlık ekibi, düzenlemeler için 20 Haziran’da alanda çalışmaya gitti ancak akşam üzeri gelen yasaklama tebligatı ile alandan ayrıldı.

You may also like

Comments

Comments are closed.