Ekolojik YaşamGünün ManşetiManşet

Kazdağı Ekofest, 16-20 Ağustos’ta toprakla buluşmaya çağırıyor

0

Çadırı çıkarıp sırt çantası hazırlamaya, şehrin yüksek binalarını birkaç günlüğüne de olsa geride bırakarak  iki yanındaki çam, göknar ve zeytin ağaçlarına kuşlar konan yollara çıkmaya, zamanı, kurulan alarmlardan, yetişmeye çalışılanlardan değil de doğanın renklerinden, gölgelerden anlamaya, yıldızlarla uyuyup güneş, karşı tepenin ardından yükselirken uyanmaya, toprakla bir olup suyla akmaya, kamp ateşinin etrafında buluşup Kaz Dağı’ndaki tüm canlıları ve yaşamı tehdit eden projelere karşı bir kez daha yan yana, güçlü bir ses çıkarmaya az kaldı. Kazdağı Ekofest – 2017 için geri sayım başladı.

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği tarafından bu yıl üçüncüsü organize edilen Kazdağı Ekofest, 16- 20 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Kazdağı Ekofest – 2017‘nin buluşma noktası, geçen yıllarda olduğu gibi Çanakkale – Küçükkuyu ile Balıkesir – Altınoluk arasındaki Narlı Köyü‘nün üstünde, Darıdere Tabiat Parkı‘nın yakınındaki Fidanlık Mevkiinde, Kazdağı Doğal Kaynak Suyu dolum tesisi bahçesinde oluşturulacak kamp alanı.

Kaz Dağı’nda baraj, altın madeni, termik santrale karşı Ekofest

Kazdağı Ekofest‘in Mıhlı Çayı‘na çok yakın olan bu alanda düzenlenmesinin sebebi, bölgenin, içme suyu barajı tehdidi altında olması. Doğada düzenlenen ilk festival olan Kazdağı Ekofest’in hikayesi 2014 yılında tam da buradan başladı. Eğer 1/100 bin ölçekli Balıkesir – Çanakkale Çevre Düzeni Planında işaretlendiği gibi, Mıhlı Çayı‘ndan Zeytinli Çayı‘na kadar olan dereler üzerindeki baraj projeleri hayata geçerse, o bölge, üzerinde yaşayan tüm canlılarla birlikte sular altında kalacak. “Dereler özgür aksın” temasıyla düzenlendiği ilk yıl, Mıhlı Çayı üzerine baraj yapıldığı takdirde Kaz Dağı’nın yok olacak güzelliklerinin ve ekosistem için öneminin fark edilmesini, çevre mücadelesinin büyümesini amaçlayan Kazdağı Ekofest, birbirini ardına gelen altın madeni ve termik santral projeleri durdurulmazsa Kaz Dağı’nın ormanlarını, endemik türlerini bekleyen büyük tehlikeye dikkat çekmek için ikinci yılında “Orman gibi kardeşçesine” demişti.

Hayat topraktan doğar

Yola suyla başlayıp ağaçla devam eden Kazdağı Ekofest bu kez, hayatın topraktan doğduğunu, bağımızın toprağa olduğunu hatırlatıyor. “Hayat Topraktan doğar” temasını seçen  Kazdağı Ekofest – 2017′nin festival programında, içinden toprak geçen söyleşiler, etkinlikler öne çıkıyor. 16 Ağustos Çarşamba günü kamp alanına girişlerin başlayacağı festivalin ilk akşamı etrafında müzikle toplanılacak ateş, Kazdağı’nın ruhunda toprakla buluşmanın kutlaması gibi olacak.

Ekofest boyunca toprakla kucaklaşma

17 Ağustos Perşembe günü festivalin geleneksel açılışından sonra başlayacak  söyleşilerde  “Doğada insan evrimi”, ” Toprak ve psikoloji”, ” Ekosistem içerisinde toprak”, “Yerel yönetimler ve toprak”, Toprağın cinsiyeti”, “Bütüncül Yönetim”, “Toprağın türküsü”, “Tohum ve toprak”, “Toprak ve ekonomi” başlıkları konuşulacak. “Kara Atlas” , “Topraksızlar Hareketi”, “Toprağın Kiri” belgesellerinin de gösteriminin yapılacağı Kazdağı Ekofest – 2017’nin sahnesinde her akşam canlı müzik olacak. 19 Ağustos Cumartesi günü “Kaz Dağı’na Yönelik Tehditler, Çözüm Önerilerimiz” başlıklı STK forumu var. Festival programındaki beden ritm, dans atölyeleri, ağaç gözlemi, yoga, meditasyon, masal çemberi, yaratıcı drama, çamurla oynama, seramik atölyesi, çocuklarla geri dönüşüm, oyuncak atölyesi, doğa yürüyüşleri ise toprakla özlem gidererek müzikle, şiirle, oyunla, bilgiyle, dansla, nefesin farkında beş gün vaat ediyor.

Çanakkale, Küçükkuyu ve Edremit Belediyelerinin de destek verdiği Kazdağı Ekofest – 2017 için Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği hazırlıklara devam ediyor. Gönüllü çalışmalarla gerçekleştirilecek festival, katılımcıların bilgi ve yetenekleriyle katkı sunmasına, öneri ve desteklerine açık. Kamp alanına nasıl ulaşılacağı, festival programının ayrıntıları, Kaz Dağı’nda buluşurken, kamp alanında yaşam alanı oluştururken istemeden doğaya zarar vermemek için nelere dikkat edilmesi gerektiği gibi soruların yanıtları Kazdağı Ekofest’in  facebook sayfasından ve etkinlik sayfasından paylaşılıyor.

Kaz Dağı şimdi, hayatın topraktan doğduğunu hatırlama, toprağa kalbinden dokunma, ona neyin zarar verdiğinin farkına varma, bölgede altın madeni ve termik santrallere karşı yürütülen çevre mücadelesinin ve Ekofest’in bir parçası olma çağrısına kulak verip yola çıkacakları bekliyor.

 

Haber: Güneş Dermenci

(Yeşil Gazete)

 

You may also like

Comments

Comments are closed.