Doğa MücadelesiEditörün SeçtikleriEkolojiManşetVideo

Kazdağı Derneği Başkanı Doğan: Ormanları talen edenlere karşı mücadeleyi sürdüreceğiz

0
Kazdağı

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği tarafından düzenlenen Kazdağı Ekofest 2023‘ün alan izinlerinin üst üste iptal edilmesinin ve soruşturma başlatılmasının ardından dernek, bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Süheyla Doğan yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

Bayramiç Emniyet Müdürlüğü, bugün telefon ile arayarak, dün 20 Haziran 2023 tarihinde, Bayramiç Kaymakamlığı önünde, Kazdağı Ekofestivali’nin iptaline dair tepkimizi ifade ettiğimiz basın açıklamasının yerinin kamu binası önü olması nedeniyle, 2911’e muhalefetten ifadeye ve basın açıklamasında yer alanların tesbitine çağırmıştır.

Çağrıya uyarak avukatımızla birlikte ifade verdim. İfademde Anayasal hakkımıza uygun olarak basın açıklaması yaptığımızı, bunun suç teşkil etmediğini, Kaymakamlık binasının önünün kamuya açık bir alan olduğunu belirttim ve katılanların kimlik bilgilerini vermeyi etik bulmadığımı söyledim. İfadem alındıktan sonra serbest bırakıldım.

Savcılık, açıklamaya katılan herkesin ifadesine başvurulmasını talep ettiği için, kolluk gerekli soruşturmayı yaparak fotoğrafta yer alan herkesi ifadeye çağıracak.

Anayasal haklarımızı kullanmamız engellenemez! Baskılar bizi yıldıramaz!”

‘Ormanlarımızı talan edenlere karşı mücadelemizi sürdüreceğiz’

Doğan, üst üste gelen yasakları ve daha sonrasında açılan soruşturmayı Yeşil Gazete‘ye değerlendirdi.

Soruşturmanın “kamu binası önünde basın açıklaması yapmanın yasak olması” gerekçesiyle baştıldığını aktaran Doğan, bunun anayasal bir hak olduğunun altını çizdi.

“Bizler, bu tür baskılara boyun eğmeyeceğiz” diyen Süheyla Doğan, şu ifadeleri kullandı:

Ekofestivalin yasaklanması ve ifadeye çağrılmamız son yıllarda ülkemizde hakim olan yasakçı ve baskıcı anlayışın ürünüdür. Ormanlarımızı talan edenlere karşı mücadelemizi sürdüreceğiz.

‘Ormansızlaşmanın asıl sorumlusu ekokırım politikaları’

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği’nin bir bileşeni olduğu İklim Adaleti Koalisyonu, yaptığı bir açıklamada basın açıklaması nedeniyle Doğan’a yönelik soruşturulma başlatılmasını kınadığını belirtti.

Koalisyon, şu ifadelere yer verdi:

Dünyada ve Türkiye‘de sermayenin çıkarları için ormanların yok edilmesine izin vermeyeceğiz. Ormansızlaşma ve orman bozulmasının asıl sorumlusunun iktidarın ekokırım politikaları ve uygulayıcısı orman işletmeleri olduğunu biliyoruz.

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ile dayanışma içerisinde olduğunu belirten koalisyon, herkesi Akbelen Ormanı’nda devam eden doğa savunusuna katkıda bulunmak adına nöbete katılmaya çağırdı.

kazdağı

‣ Yasak üzerine yasakla karşılaşan Kazdağı Ekofest’e şimdi de soruşturma başlatıldı

Ne olmuştu?

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği’nin 2014’ten bu yana Darıdere Fidanlık mevkii, BalıkesirMehmetalan köyü, Kuzgun Kamp ve Darıdere Tabiat Parkı’nda düzenlediği Kazdağı Ekofestival’leri  2020 ve 2021 yıllarında pandemi nedeniyle gerçekleştirilememişti.

Temmuz 2022’de planlanan festival, “orman yangınları açısından risk oluşturabilir” gerekçesi ile idarenin son anda uygun bulmaması nedeniyle iptal edilmişti.

2023’te yangın riskini düşünerek festival tarihini Haziran ayına çeken dernek, Darıdere Tabiat Parkı için Tarım ve Orman Bakanlığı 2. Bölge Müdürlüğü’ne 3 Nisan 2023 tarihinde başvuruda bulunmuştu.

Başvuru Tarım ve Orman Bakanlığı 2. Bölge Müdürlüğü’nün 9 Mayıs 2023 tarihli yazısı ile uygun bulunmuştu. Bunun üzerine hazırlıklarına başlayan derneğe Tarım ve Orman Bakanlığı 2. Bölge Müdürlüğü Balıkesir Şube Müdürlüğü’nden 17 Haziran 2023’te bir yazı gönderilerek yangın önlemleri nedeniyle festivalin Darıdere Tabiat Parkı’nda yapılmasının uygun bulunmadığı belirtilmişti.

‣Bakanlıktan Kazdağları Ekofest’e beşinci iptal kararı: Bir araya gelmemiz rahatsızlık yaratıyor

Dernek tarafından festival süresine çok az bir zaman kalması nedeniyle kısa sürede yer arayışına gidilmiş ve festivalin yeni bir alanda, Bayramiç’te, Hacıkayyum Yeşil Park’da gerçekleştirilmesine karar verilmişti.

‣Yer izni beşinci kez iptal edilen Kazdağı Ekofest Hacıkayyum Yeşil Park’ta yapılacak

Bayramiç Kaymakamlığı’na konu 19 Haziran 2023 tarihinde bildirilmişti. Derneğin festival hazırlık ekibi, düzenlemeler için 20 Haziran’da alanda çalışmaya gitmiş ancak akşam üzeri gelen yasaklama tebligatı ile alandan ayrılmıştı.

Ekolojik festivalin Çanakkale’deki Darıdere Tabiat Parkı’nda yapılması için verilen alan izninin orman yangını tehlikesi gerekçesiyle iptal edilmesi üzerine Bayramiç Hacıkayyum Yeşil Park için edinilen yer izninin de aynı gerekçeyle iptal edilmesi, ormanların korunması için yıllardır mücadele veren ve her türlü yangın tedbirini aldığını daha önce açıklayan dernek tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

Bunun üzerine Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Bayramiç Kaymakamlığı önünde bir basın açıklaması düzenleyerek “Ortalığı sellerin götürdüğü yağmurlu haziran günlerinde sözüm ona ‘yangın tehlikesi’yle bir araya gelmemiz engellendi. Geçen sene de aynı gerekçe ileri sürülmüştü. Biz nedenin orman yangını olmadığını biliyoruz. Bu yasaklama, son yıllardaki yaşam alanlarımıza ve haklarımıza yönelik müdahalelerin bir parçasıdır” ifadelerini kullanmıştı.

Açıklamada, şu sözler de yer almıştı:

Ormanlarımızı enerji ve maden şirketlerine peşkeş çeken orman idaresi sözüm ona ormanları bizden koruyor. Sulak alanları korumayan Doğa Koruma ve Milli Parklar, tabiat parkını derneğimizden sakınıyor. Tarikat yurtlarında çocukların tecavüz edilmesine, her gün en az dört kadının öldürülmesine, nefret cinayetlerine ses çıkarmayanlar, konserleri, festivalleri, yasaklayarak, yaşamlarımıza ve en doğal haklarımıza engelleme getiriyor. Bilsinler ki bu engelleme ve yasaklamalar bizleri yıldıramayacak.

‣ Kazdağı Ekofestivali’ne yeniden yasak: Engelleme ve yasaklamalar bizleri yıldıramayacak

Basın açıklamasının ardından ise Süheyla Doğan Bayramiç Savcılığı önünde basın açıklaması yapılması gerekçesiyle başlatılan soruşturma kapsamında yetkililer tarafından aranarak ifadeye ve kimlik tespitine çağrılmıştı.

You may also like

Comments

Comments are closed.