İfade ÖzgürlüğüManşetTürkiye

Kavala: 15 Temmuz’un planlayıcısı olduğum iddiası yoğun bir art niyeti gösteriyor

0

Toplada 843 gündür tutuklu yargılanan Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala, yargılandığı Gezi Davası’ndan beraat ettiği gün 15 Temmuz soruşturması kapsamında tekrar gözaltına alınmasının ardından bir mesaj yayınladı.

Beraat kararını olumlu bir gelişme olarak değerlendiren Kavala, Cumhurbaşkanı müdahalesinin bunu engellediğini söyledi. Kavala tarafından kaleme alınan metnin tamamı şu şekilde:

Her ne kadar Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararının gereğini yerine getirmeyip tutukluluğumu sürdürmesi ciddi bir hak ihlali olduysa da İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği beraat kararları olumlu yönde bir adımdır.

‘Cumhurbaşkanı müdahalesi bu imkanı engelledi’

Ben, Gezi Davası’ndaki temelsiz kurgunun, hukuksuzlukların, tutuklama uygulamasının, yargıdaki sorunların anlaşılmasına katkıda bulunacağını ve böylelikle onarıcı bir etki sağlayacağını ümit ediyordum.

Ancak maalesef Cumhurbaşkanı’nın müdahalesi bu imkanı engelledi, bunun arkasından ilkinden çok daha hukuksuz biçimde ve mantıksız bir suçlamayla yeniden tutuklandım. İki buçuk yıl önce bana yöneltilen bu suçlamanın tek dayanağı olan Henri Barkey ile yoğun irtibatım olduğu iddiası Emniyetten gelen iletişim kayıtlarıyla uzun zaman önce çürütülmüştü.

18 Şubat duruşması sırasında. Çizerler: Murat Başol, Tarık Tolunay

‘Yoğun bir art niyeti gösteriyor’

Benim 15 Temmuz darbe girişiminin planlayıcısı olduğum iddiası, Gezi protestolarını planladığım ve organize ettiğim iddiasından çok daha mantıksızdır ve yoğun bir art niyeti göstermektedir. Maruz kaldığım bu yeni hukuksuzluğun uzun sürmeyeceğini, yargıya verdiği zararın kalıcı olmayacağını ümit ediyorum.

You may also like

Comments

Comments are closed.