DoğaManşet

Karabük’te kızılçam ormanında yangın

0

Son zamanlarda meydana gelen orman yangınlarına bir yenisi daha eklendi. Yangın, dün akşam 18.00 sıralarında Karabük-Zonguldak yolu üzerinde Pirinçlik mevkisinde çıktı. Nedeni henüz belirlenemeyen yangını gören vatandaşlar itfaiyeye haber verdi. İtfaiye ekipleriyle birlikte Karabük Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı arazözler yangın bölgesine sevk edildi. Ekipler, arazinin dik ve engebeli olması nedeniyle yangın alanına ulaşmakta zorlandı. İş makineleri orman alanında yol açma çalışması yaparken, ekipler dağlık bölgenin diğer tarafında yangın yerine ulaşarak alevlere müdahale etti. Orman Genel Müdürlüğü’ne ait yangın söndürme helikopteri de havadan çalışmalara destek verdi. Yangın kısmen kontrol altına alındı. Büyük bir alanın zarar gördüğü yangına bugün havadan da müdahale edilecek.

Vali: Yerleşim yerlerinde risk yok

Karabük Valisi Kemal Çeber de yangın yerinde yetkililerden bilgi aldı. Vali Çeber, arazi yapısı nedeniyle karadan müdahalenin güçlükle yapıldığını belirterek şöyle konuştu:

“Sıkıntımız karadan müdahale çok mümkün değil, araçlar giremiyor. Arkadaşlar yol açmaya başladı. Dağın diğer tarafından müdahale ediliyor. Bütün kamu kurumlarının dozerlerini buraya yönlendirdik. Helikopter uçuşu müsait olduğunca uçacak. Yerleşim yerleri anlamında herhangi bir risk görülmüyor. Gelişme rüzgarın durumuna, arkadaşların karadan müdahale edebilme şansına göre değişir. Ama büyümeden arkadaşlar kontrol altına almaya gayret ediyor.”

Vali Çeber, Eflani İlçesi Karacapınar Köyü mevkisinde öğleden sonra başlayan yangında ise yaklaşık 20 dönüm meşelik alanın zarar gördüğünü söyledi. Vali Çevber, bu yangının kontrol altına alındığını, soğutma çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.

 

(Sözcü)

More in Doğa

You may also like

Comments

Comments are closed.