EkolojiKültür-SanatManşet

Kapadokya’da peri bacaları üzerine sprey boyayla yazılar yazıldı

0
TURKIYE'NIN ONEMLI TURIZM MERKEZLERINDEN KAPADOKYA BOLGESINDE PERIBACALARINA KIMLIGI BELIRSIZ KISILERCE SEPREY BOYALARLA YAZILAR YAZILARAK, ZARAR VERILDI. FOTO-AHMET KORKMAZER-NEVSEHIR-DHA

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesindeki peri bacaları, sprey boyalar ile yazılar yazılarak tahrip edildi. Turizmciler, dünyada eşi benzeri bulunmayan doğa harikası yapılar üzerine yazılan yazılara tepki gösterdi.

Ortahisar ve Göreme beldesi yakınlarında bulunan peri bacalarına sprey boyalarla zarar veren kişilerin kimlikleri ise henüz bilinmiyor.

Fotoğraf: DHA

‘Utanç verici bir durum’

Kapadokya’da turist rehberliği yapan Ayla Artukoğlu, DHA’ya yaptığı açıklamada “Bu yazıların çirkinliği ben ve bir çok insanı rahatsız edecektir. Yazıların yazıldığı yerin yaklaşık 30 metre ilerisinde Göreme açık hava müzesi bulunuyor. Göreme açık hava müzesi, dünyanın en önemli merkezlerinden birisi. Kapadokya’nın coğrafyası dünyada eşi ve benzeri olmayan bir coğrafya” dedi.

Bu denli harika bir coğrafyanın sadece Kapadokya’da bulunduğunu dile getiren Artukoğlu, “Buranın korunması sadece devlet kanalıyla değil, insanlarımızın duyarlılığı ile de olmalı. Bu yazılar çok çirkin. İnsanlarımızın da bu tür yazılar yazanlara karşı tepki vermelerinin gerektiğine inanıyorum. Yabancı turistler açısından çok utanç verici bir durum” tepkisini gösterdi.

 

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.