Kanal İstanbulManşetTürkiye

Kanal İstanbul’un ilk köprüsünün temeli atıldı- Cumhurbaşkanı Erdoğan: İstanbul’un geleceğini kurtarma projesi

0

Kanal İstanbul‘un ilk köprüsü olan Sazlıdere’nin temel atma töreni, bugün AKP Genel başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AKP Grup Başkanvekili Binali Yıldırım ve çok sayıda siyasetçinin katılımıyla gerçekleşti.

Temel atma töreninde proje hakkında bilgi de veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kanal İstanbul’un yaklaşık 15 milyar dolarlık maliyetle altı yıl içinde tamamlanacağını kaydetti.

‘İstanbul’un geleceğini kurtarma projesi’

Törende konuşma yapan Erdoğan, Kanal İstanbul’a İstanbul’un geleceğini kurtarma projesi olarak baktıklarını söyledi:

Kanal İstanbul projesini bundan 11 yıl önce milletimizle paylaşmıştık. Türkiye’nin bu süreçte yaşadığı iç ve dış badireler sebebiyle maalesef projenin ilerlemesi biraz gecikti. Bugün tüm hazırlıkları tamamlayıp proje kapsamındaki ilk köprünün temelini atmak üzere bir aradayız.

İstanbul Boğazı dünyanın en kalabalık gemi trafiklerinden birine sahiptir. Boğaz’dan 1930’lu yıllarda yılda ortalama 3 bin gemi geçiş yapıyordu. Günümüzde bu rakam 45 bine ulaştı. Sadece şehir içi ulaşım için 54 ayrı iskelede günde 500 bin kişilik insan trafiği de söz konusudur. Boğaz’dan geçen gemilerin uzunlukları 50 metreden 350 metreye kadar yükseldi. Her büyük geminin geçişi şehir için büyük risk anlamına geliyor.

Gençlere, Z Kuşağı’na sesleniyorum. İktidarda olan biler neler gerçekleştirdik bilmeniz gerekiyor.

Büyük gemilerin geçişi için Boğaz’ın kapatılmak zorunda kalması ve gemiler arasında bırakılması gereken mesafe ciddi zaman kayıplarına yol açıyor. Projeksiyonlara göre 2050 yılında Boğaz’dan geçecek gemi sayısının 78 bine ulaşması bekleniyor oysa Boğaz’ın güvenli gemi geçiş kapasitesi 25 bindir.

Kanal İstanbul’a İstanbul’un geleceğini kurtarma projesi olarak bakıyoruz.”

‘Kime sorulması gerekiyorsa onlara soruldu’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, projenin her aşamasının hukuka ve bilime uygun şekilde yürütülerek tamamlandığını da ileri sürdü ve “kime sorulması gerekiyorsa onlara sorulmuş ve yola böyle çıkılmıştır” ifadelerini kullandı:

Her ne kadar birileri kendi yetki alanlarında olmayan hususlarla ilgili ‘Bize sorulmadı’ diye sızlanıyorsa da projenin her aşaması hukuka ve bilim uygun şekilde yürütüldü ve tamamlandı. “Bize sorulmadı” diyenlere sesleniyorum: Kime sorulması gerekiyorsa onlara sorulmuş ve yola böyle çıkılmıştır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı dediğimiz zaman duracaksın. ÇED raporlarını rahatlıkla bakanlık verebilir, bunu da öğreneceksiniz.

Yahu sizin zaten bu ülkede bugüne kadar dikili bir ağacınız yok. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü yaptık, orda da öyle çıldırdınız. Marmaray’ı yaptık, yine aynı şekilde önümüzü kesmeye çalıştınız. Çılgınlar gibi… Ama yaptık. Avrasya Tüneli’ni, Osmangazi’yi yaptık, İstanbul – İzmir yolunu yaptık onun da önünü kesmek istediniz. Dinlemedik, dedik ki ‘Kervan yürür’ ve kervan yürüdü.

Bizden önceki büyüklerimiz, 1.Köprü’yü yaptı, karşı çıktınız, FSM yapıldı karşı çıktınız. Sizi dinleseler bunlar olmayacaktı. Zaten bu hususlarda en küçük bir eksiklik, usulsüzlük olsaydı şimdiye kadar çoktan ortaya çıkardı. Bilimsel çalışmalara göre en makul, verimli hat olarak burası seçildi. 11 ayrı üniversiteden toplam 234 uzman görev aldı.

Kanal hattı boyunca 304 ayrı yerde 17 bin metrenin üzerinde sondaj 248 jeofizik etüt gerçekleştirildi. 3 bin 500 kişi görev aldı Bay Kemal. Biz neyi nerede kiminle yapacağımızı çok iyi biliriz. Bak bu bir çeşme açılış töreni değil. Bir çeşme musluk takma töreni de değil. Dünyada örnek kanallardan bir tanesinin temelini atıyoruz.”

Altı yıl içinde tamamlanacak

Kanal hakkında bilgiler de veren Cumhurbaşkanı, Kanal İstanbul’un yaklaşık 15 milyar dolarlık maliyetle altı yıl içinde tamamlanacağını kaydetti:

Kanalın uzunluğu tüm sevgili vatandaşlarıma sesleniyorum 45 kilometre. Taban genişliği minimum 275 metre, derinliği 21 metre olarak belirlendi. Bir başka ifade ile, 275 metre uzunluğa kadar petrol tankerleri ve 351 metre uzunluğa kadar konteyner gemileri bu kanaldan geçebilecek.

Kanal üzerinde birisi de bugün temeli attığımız olmak üzere toplamda 6 köprü inşa edilecek. Bugün birincisinin temelini atıyoruz. Mevcut ana karayolu ulaşım hatlarının tamamı için kanalın üzerinden köprü ile geçiş öngörülüyor.

Tam Karadeniz’e çıkıyoruz sağ tarafta bir lojistik merkezi ve muhteşem bir liman. Ülkemizin dış ticaretine yeni bir soluk getirecek. Kanalın her iki yanında planlanan 500 bin nüfuslu yerleşim alanlarının da İstanbul’un merkezindeki baskıyı ortadan kaldıracağına inanıyoruz. Kanal İstanbul, dünyanın en çevreci projesi olarak hayata geçirilecektir. Kanal İstanbul’u yaklaşık 15 milyar dolarlık maliyetle 6 yıl içinde tamamlamayı hedefliyoruz. Buradan geçecek gemilerden sağlanacak gelir ve liman başta olmak üzere elde edilecek kazançla Kanal İstanbul kendi kendini rahatlıkla finanse edecektir.”

Prof. Dr. Erbaş dua etti

Erdoğan’ın konuşmasının ardından Diyanet İşleri Bakanı Prof. Dr. Ali Erbaş, proje için dua etti. Erbaş’ın duasının ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve bazı siyasetçilerin butona basmasıyla Sazlıdere Köprüsü’nün temeli atılmış oldu.

You may also like

Comments

Comments are closed.