Kanal İstanbulManşet

Kanal İstanbul’un ÇED raporuna ‘Kanal Çanakkale’ saklamışlar

0

Kanal İstanbul projesi için hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunda dikkati çeken bir ayrıntı ortaya çıktı. Cumhuriyet gazetesi yazarı Mehmet Ali Güller, bugünkü “Kanal Çanakkale: Karadeniz’e NATO yolu” başlığıyla yayımlanan yazısında, ÇED raporunun, Kanal İstanbul dışında bir de ‘Kanal Çanakkale’ açılmasını önerdiğini belirtti.

Güller yazısında şu ifadeleri kullandı:

 “ÇED Raporu’nu inceledikçe daha vahim konularla karşılaşıyoruz. ÇED Raporu, Kanal İstanbul dışında bir de “Kanal Çanakkale” açılmasını “öneriyor”! Evet, yanlış okumadınız; ÇED Raporu’nun 1426. sayfasında (6. bölümünün 155. sayfasında) “Zincirbozan-Gelibolu mevkiinden Saros Körfezi’ne bir kanal açılması” öneriliyor!” 

Güller, “Yani Ege’den Marmara Denizi’ne girecek bir geminin Çanakkale Boğazı’nı kullanması yerine, boğazı devre dışı bırakarak Ege Denizi-Saros Körfezi-Marmara Denizi yolunu izlemesi isteniyor! Yani Ege’den Karadeniz’e geçecek bir askeri gemiye İstanbul Boğazı dışında Çanakkale Boğazı’nı da kullanmama olanağı sağlanmış oluyor!” diye yazdı.

Kategori: Kanal İstanbul

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.