LGBTİ+DuyurularManşet

Kadın Kadına Öykü Yarışması için başvurular başladı

0
Eser: Woman in Front of The Sea, 1948, Paul Delvaux

KAOS GL tarafından bu yıl on beşincisi düzenlenen Kadın Kadına Öykü Yarışması’nın başvuruları başladı. Yarışma, ana akım Türkçe edebiyatta çok az sayıda eserde işlenen kadın kadına aşka edebiyatta yer açmak, lezbiyen/ biseksüel kadınların öykülerini yaygınlaştırmak ve daha fazla kadını yazmaya teşvik etmek amacıyla düzenleniyor.

Bu yılın teması: Geleceği Hatırla!

Geleceği Hatırla!” temasıyla düzenlenen öykü yarışmasının son başvuru tarihi 1 Mart 2020. Jüri tarafından değerlendirilecek sonuçlara göre birinci olan öykünün sahibi 900 TL, ikinci olan 750 TL, üçüncü olan ise 600 TL kazanacak. Jüri Özel Ödülü kazanan öykü sahiplerine ise 1 yıllık Kaos GL dergisi aboneliği verilecek.

‘Kadınları seven kadınların öyküleri’

Lezbiyen ve biseksüel kadın kimliklerinin yanında kendini bu kimliklerden farklı tanımlayanların, queer’lerin, kimliksizlerin kadın kadına öykülerine de açık olan Kadın Kadına Öykü Yarışması’nın duyurusunda şu ifadeler yer aldı:

“Ortak mekânlarımız olmadan kimliklerimizi var eden belleğe sahip olmamız mümkün mü? Erkeklere ait mekânların çokluğu ve bu mekânlarda kurulan eril tarihin hâkimiyeti karşısında lezbiyenler, biseksüel kadınlar olarak sahip olduğumuz mekânlar sınırlı. Bu durum başka sorulara eklemlendi zihinlerimizde ve bir niyete dönüştü.

Mesela bu mekân eksikliğini öykülerimizle yaratacağımız “sözel mekan”larla kapatmayı denesek? Acaba yaratacağımız bu sözel mekânların içinden kadın kadına aşkımızın “tarihini” şimdiye göre “çoktan olmuş olandan” yola çıkarak yazmak yerine “olmuş olmasını istediğimiz” şekilde yeniden kurmak için geçmişimizi hayal edebilir miyiz? Acaba olmasını istediğimiz geçmişimizin geleceği’ni hatırlayabilir miyiz ve kadınları seven kadınların öyküleri ortak belleğimizi kurmanın bir aracı olabilir mi? Belki gelecekteki öykü mekânlarımıza gidip tarihimizi yeniden yazarız. Böylece belleğin ve hatırlamanın bir aradalığımızı güçlendiren, sevinçli karşılaşmalarımızı çoğaltan yollarını keşfederiz bu yıl öykülerle.

Geleceği yalnızca kaygı duygusuyla duyumsayabildiğimiz şu günlerde biz “Geleceği Hatırla!” diyerek kadın kadına aşkın neşe ve sevincini, arzuladığımız geçmiş ve gelecekten bugüne taşıyacak öykülerinizi bekliyoruz.”

Katılımın ücretsiz olduğu yarışma ve katılma koşulları hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Kategori: LGBTİ+

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.