Manşetİstanbul SözleşmesiKadın

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun kapatılmasına karşı kadınlar isyanda

0

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’na açılan fesih davası sonrası kadınlar sokağa çıktı. Kadıköy’deki Beşiktaş İskelesi’nin önünde bir araya gelen kadınlar platformun kapatılmak istenmesini protesto etti.

Öte yandan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’ne açılan fesih davasının nafakasını ödemediği için tutuklanan ve ardından AKP Kayseri İl Başkanlığı’nın parayı ödemesi üzerine iki gün sonra tahliye edilen Ahmet Eliaçık’ın şikayeti üzerine açıldığı ortaya çıkmıştı.

Cinayete kurban giden kadınların ailelerinin yanı sıra eyleme çok sayıda dernek üyesi ve vatandaşlar katıldı.  ‘Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu kapatılamaz’ pankartı açılan eylemde “Kadınları değil katilleri durdurun”, “Kadın mücadelesi durdurulamaz” ve “İstanbul Sözleşmesi yaşatır” sloganları atıldı.

Platformun Genel Sekreteri Fidan Ataselim eylemde kadınlara şöyle seslendi:

“Bizi durduracağınıza katilleri durdurun. Siz bu topraklardaki kadınların yaşam mücadelesini şaka mı sandınız? Biz her ay gerçekleri anlatmaya devam edeceğiz. Bize dava açıldığında 2006’daki ihbarları da dikkate almışlar. Bir avuç, küçük marjinal erkek grubu, akıllarına gelen her şeyi yazmış, klavyenin tuşlarına basmışlar. Bu hukuksuz ve hiçbir dayanağı olmayan iddialarla bizlere suç uydurmaya çalışmak mevcut hukuk düzeni açısından bile içler acısıdır.”

Platformun genel temsilcisi Gülsüm Kav ise şöyle seslendi:

“Biz yıldızlar kadar çoğuz çünkü bize dokunmak öldürülen kadınlara, acılı ailelere dokunmak demektir. Bu dava bir tür kamu hizmetine dokunma davasıdır, izin vermeyeceğiz.”

Erkek şiddetine kurban giden kadınların ailelerinin de konuştuğu eylemde Helin Palandöken’in babası şunları söyledi:

“Derneğimizi kapatmak isteyerek yaramızı bir kez daha kanattılar.”

Ceyda Yüksel‘in annesi Filiz Demiral ise kapatılma davasına ilişkin düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi:

“İlk feryadımı, çığlığımı duyanlardı Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu. Duruşma salonunda ailelerimizden önce onlar yanımızda oldu. Her duruşmada kızımın katili ile yüz yüze gelip sinir krizleri geçirirken ben kadın meclisleri yanımda oldu alnımı tutup sakinleştirmeye çalıştılar. Sosyal medyada, meydanlarda duruşma salonunda, adliye önünde ‘Ceyda Yüksel için adalet’ diye haykıranlar kadın meclisleri oldu. Ben adalet mücadelemde onlardan güven aldım. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu biz acılı aileleri asla yalnız bırakmadı. Bizler için mücadele eden Kadın Meclislerini yalnız bırakmayacağız. ‘Asla yalnız yürümeyeceksin’ diyen kadın Meclislerine biz de ‘asla yalnız değilsiniz, asla yalnız yürümeyecesin diyoruz.”

Platformun kapatılmasına karşı kadınlar yalnızca İstanbul’da değil, aynı zamanda ülkenin dört bir yanında bir araya gelerek “Kadınları değil, katilleri durdurun” dediler. Sanatçı Kalben de meydanda kadınlarla buluşan isimlerden biri oldu. Kalben “Hiçbir yere gitmiyoruz” şeklinde konuştu.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.