Manşetİstanbul SözleşmesiKadın

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’na kapatma davası

0

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’ne kanuna ve ahlaka aykırı faaliyet yürütmek suçlamasıyla fesih davası açıldı.

Platform tarafından konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada söz konusu davanın gerekçesi iddialara dair şu ifadeler kullanıldı:

“İddiaları odur ki, derneğimize yönelik yapılan muhtelif şikayet dilekçeleri mahkemece kuvvetli suç şüphesi oluşturmuş. Söz konusu dilekçeler derneğimizin ‘kadın haklarını savunmak kisvesi altında aile mevhumunu yok sayarak aile yapısını parçaladığı’ gibi somut hiçbir olguya dayanmayan yazılı başvurulardan oluşuyor.”

‘İçler acısı’

Ayrıca dosyada; dernek yöneticilerine yönelik, davaya dönüşmemiş, suç oluşmamış soruşturmalar dahil bir dizi kolluk kayıtlarının da listelendiğinin belirtildiği açıklamada “Bu hukuksuz ve hiçbir dayanağı olmayan iddialarla bizlere suç uydurmaya çalışmak mevcut hukuk düzeni açısından bile içler acısıdır. Biz siyasi iktidarı, savcıları, mahkemeleri kadınlar lehine göreve çağırırken; onlar bu konunun muhataplarını böylesi içi boş davalarla hedef almayı tercih ediyorlar. Tüm kamuoyu bilir ki; bu coğrafyada Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun önünde eylem yapmadığı adliye yoktur. Bizim açımızdan bu dava da kadınların yaşam mücadelesinden, eşitlik ve özgürlük mücadelesinden ayrı değildir” denildi.

‘Bu dava kamuoyuna bir saldırı’

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu tarafından davanın yalnızca kendi mücadelelerine değil, ayrıca kamuoyuna bir saldırı olduğu şeklinde açıklama yapıldı ve şunlar aktarıldı:

“Kadınları ve LGBTİQ+ları şiddet karşısında yalnız bırakmak pahasına İstanbul Sözleşmesi’nden imza çeken siyasi iktidarın; mücadele edenleri yıldırma çabası, ülkedeki nice hukuksuzluktan bağımsız değildir. Sanmasınlar ki bu hukuksuzluklara alışırız. Normalleştirmeyeceğiz, meşrulaştırmayacağız.”

‘Kadın cinayetlerinin artışını izleyenlerin devri sona eriyor’

“Kadın cinayetlerini durdurmak bir yana, her gün artışına bilfiil izleyenlerin devri sona eriyor. Bu çırpınışları boşuna olduğu gibi, bu davaları da boşunadır” denilen açıklamada ayrıca platformun kadın cinayetlerini durdurana kadar durmayacağı bildirilerek kadın cinayetlerini, şiddeti, toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve söz konusu hukuksuzlukları da durdurulacağı yinelendi. Açıklamada kadınlara şöyle seslenildi:

“Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri olarak bugüne kadar asla yalnız yürümedik. Biliyoruz ki haklı mücadelemize yönelik bu saldırılar karşısında da asla yalnız yürümeyeceğiz. Başta üyelerimiz, dostlarımız olmak üzere; tüm kadınları, LGBTİQ+ları ve kadınların mücadelesine omuz veren tüm duyarlı kamuoyunu hakkımızda açılan bu fesih davası karşısında mücadelemizi sahiplenmeye çağırıyoruz. Asla durmayacağız, kadın cinayetlerini durduracağız.”

12 yıl boyunca kadın cinayeti kavramını işleyen platform, şüpheli kadın ölümlerini, kadına yönelik şiddeti ve kadın cinayetlerini belgeleyerek eşitlik mücadelesi, toplumsal cinsiyet eşitliği, LGBTİQ+’lar ve eşitlikçi feminizm konuları üzerine çalışmalar yürütüyor.

Davaya kadınlardan ve kadın örgütlerinden tepkiler yağıyor:

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.