EkolojiManşet

Japonya’nın ‘kutsal’ Nara geyikleri, kilolarca plastik poşet yedikleri için öldü

0

Japonya’nın Nara kentinde kutsal kabul edilen ve yüzlerce yıldır koruma altında olan geyiklerden dokuzunun çevreye atılan poşetleri yiyerek öldüğü açıklandı.

Japonya’daki Nara Geyik Koruma Vakfı uzmanları, Mart’tan bu yana 14 geyiğin öldüğünü, yapılan otopside bu geyiklerin dokuzunun karınlarında büyük miktarda plastik bulunduğunu belirtti. Sadece bir hayvanın karnından 4,3 kilo plastik çıktığını kaydeden uzmanlar, hayvanların plastiklerin sindirim sistemini parçalaması sonucu açlıktan öldüğünü söyledi.

Hayvanların yemek kokusuna aldanarak poşetleri yediği belirtiliyor.

BBC’nin haberine göre, Antik tapınakların bulunduğu Nara parkında 1,300 kadar geyik yaşıyor. Ziyaretçilerin arasında dolaşan, turistlerin birlikte selfie çektikleri geyiklere yiyecek vermek yasak. Hayvanlara sadece parktan satın alınan “geyik krakerleri” verilebiliyor.

‘Milli servet’

Nara’daki geyikler Japon geleneğinde “kutsal elçiler” olarak kabul ediliyor ve şans getirdiklerine inanılıyor. Japon Hükümeti İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra geyiklerin kutsallığını kaldırmış ve 1957’de bu hayvanları “milli servet” statüsüne almıştı.

Nara’da 1637 yılına kadar geyikleri öldürenlere idam cezası veriliyordu. 2010’da parkta yaylı tüfekle geyik öldüren bir kişi 10 ay hapis cezası aldı.

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.