Dünyaİklim KriziManşet

Japonya’da tayfun alarmı: 9 milyon kişinin evlerini terk etmesi istendi

0
Japonya‘da dünden itibaren etkili olmaya başlayan Nanmadol Tayfunu nedeniyle Kyuşu, Şikoku ve Çugoku bölgelerinde yaşayan 9 milyon kişinin evlerini tahliye etmesi istendi.

Ülkenin güneyindeki Kyuşu Adası‘nı vuran tayfun şimdiden bir kişinin ölümüne ve 70 kişinin yaralanmasına neden oldu. Tayfunun önümüzdeki günlerde Kyuşu’nun doğusuna yönelerek başkent Tokyo‘nun da yer aldığı ana kara Honşu‘ya hareket etmesi bekleniyor.

BBC‘nin aktardığına göre, on binlerce kişi pazar gecesini acil durum toplanma alanlarında geçirdi ve yaklaşık 350 bin konutta enerji kesintileri yaşandı. Önümüzdeki günlerde yoğun sel ve toprak kayması yaşanması beklenirken ülkedeki birçok ulaşım hizmeti askıya alındı ve işletmeler kapandı. Yerleşim alanlarını korumak için de yollara kum torbaları yerleştirildi.

Hızlı tren hizmetleri ve feribotlar durduruldu ve yüzlerce uçuş iptal edildi. Pazar günü Kyuşu Adası’ndaki bir nehrin yatağı taşarken, Kagoşima kentinde de toprak kayması yaşandı.

Japon medya kuruluşu NHK‘ya göre bir kişi aracında nehir sularına kapılarak hayatını kaybetti.

Rüzgarın hızı saatte 234 km’ye ulaştı

Nanmadol Tayfunu’nun etkisini artırmasıyla rüzgarın hızının da saatte234 kilometreye ulaştığı belirtildi. Ülkenin bazı bölgelerinde 24 saatlik bir süre içinde metrekareye 40 santimetre yağış bekleniyor. 

Kyuşu'da yaşanan toprak kaymasının ardından arama kurtarma çalışmaları sürüyor

Tayfun sırasında çekilen video kayıtları bina çatılarının uçup gittiğini ve yol kenarlarındaki ilan panolarının söküldüğünü gösteriyor. Fırtınanın Honşu Adası’ndan geçtikten sonra Çarşamba günü okyanusa doğru ilerlemesi bekleniyor.

Başkent Tokyo’da ise şimdiden sağanak yağış etkili oluyor. Şehirdeki metro hatları kapatıldı. Kagoşima, Miyazaki, Oita, Kumamoto ve Yamaguçi kentlerinde yaşayan 500 binden fazla kişi için en yüksek alarm uyarısı verildi.

New York‘ta yapılacak Birleşmiş Milletler Genel Kurulu‘nda konuşma yapması beklenen Japonya Başbakan Fumio Kişida tayfun sebebiyle seyahatini salı gününe erteledi.

‘Süper tayfun’

Nanmadol, ABD Ortak Tayfun Uyarı Merkezi (JTWC) tarafından ‘süper tayfun’ olarak tanımlandı. Rüzgar hızının saatte 240 kilometreyi aştığı fırtınalara bu tanımlama yapılıyor.

Bilim insanları, La Niña hava olayından dolayı bu yıl yoğun bir fırtına sezonunun yaşanmasını öngörmüştü.

La Niña hava olayı Büyük Okyanus‘ta küresel sıcaklıkları düşürüyor, güçlü rüzgarların Güney Amerika’dan uzağa, Endonezya‘ya doğru götürmesiyle ortaya çıkıyor. Atlantik ve Karayip bölgelerinde iklim krizi yüzünden deniz suyu sıcaklarının yükselmesinin de etkili olabileceği düşünülüyor.

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli de (IPCC), iklim krizinin etkileriyle dünyada yoğun tropikal siklonların artacağı uyarısını yapmıştı.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.