DünyaEkolojiManşet

Japonya’da su altı yanardağı patladı, yeni bir ada doğdu

0

Japonya’da deniz altı yanardağının patlaması sonucu başkent Tokyo’ya 200 kilometre uzaklıkta yeni bir ada oluştu. 100 metre çapında ve 20 metre yüksekliğindeki adanın kalıcı olup olmayacağı henüz bilinmiyor.

Pasifik’in batısında Japonya’ya bağlı Ogasawa ada zincirine eklenen yeni adanın oluşumu geçen ay birkaç dakikada bir gerçekleşen volkanik patlamalarla başladı. Ada üzerinde keşif uçuşu yapan Japonya Meteoroloji Enstitüsü’ne ait helikopterin çektiği görüntülerde yoğun duman ve bir-iki dakikada bir gerçekleşen patlamalar eşliğinde 50 metre yukarıya çıkan lavlar gözlemleniyor.

Tokyo Üniversitesi Deprem Araştırma Enstitüsü’nden Fukaşi Maeno, bölgede geçen temmuz ayından bu yana volkanik aktivite yaşandığını belirterek,  ada üzerinde yaptığı gözlemlerde patlamayla havaya fırlayan kayalar ve denizde yüzen kahverengi ponza taşları gördüğünü söyledi.

Yeni adanın altındaki yanardağın patlamaya devam etmesi durumunda adanın boyutlarının genişleyebileceği düşünülüyor.

Kalıcı olabilir

Japonya’da uzmanlar zaman zaman adaların yok olduğuna da tanık oluyorlar. Kuzeyde Hokkaido adasının 500 metre uzağındaki Esanbe Hanakita Kojima adasının 2018 yılında sessiz sedasız yok olduğu ortaya çıkmıştı.

Tokyo Üniversitesi Deprem Araştırma Enstitüsünden Prof. Setsuya Nakada, adanın halihazırda lavlarla kaplı kısımlarının ‘sonsuza kadar’ kalabileceğini söyledi.

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.