GündemManşet

Japonya’da 7,3 şiddetinde deprem, 3 metrelik tsunamiler bekleniyor !

0

Japonya’nın kuzeydoğusunda, Fukushima eyaletine bağlı İwaki şehrinde 22 Kasım Salı günü yerel saatle 05:59’da  (Türkiye saatle gece yarısı 23:59’da) deprem meydana geldi. Ufak hasarların haberi alınırken Onahama Limanı, Soma şehri tarafında 60-90 santimetrelik dalgalar oluştu, 3 metrelik dalgalar bekleniyor. 11 Mart 2011’de meydana gelen Fukuşima depreminden sonra çok daha küçük dalgalar beklenmesine rağmen ölümcül sonuçlara yol açan dev dalgalar oluşmuştu. Halihazırda sirenler alarmda ve Fukuşima Eyaleti boyunca ve özellikle Iwaki şehrinde deniz kıyısıdan uzaklaşın, yüksek yerlere çıkın uyarıları yapılıyor.

2016-11-22_01-05-54

Uyarılar : Tsunami dalgaları sürekli ve umulandan daha yüksek olarak gelebilir.

Fukuşima Nükleer Santralinin bölgeye yakın oluşu sebebiyle Tokyo Elektrik(TEPCO) yetkilisi nükleer santraldeki durum hakkında bilgi verdi. Buna göre Fukuşima nükleer santralinde kullanılmış yakıt çubuklarının soğutulmakta olduğu Dai-ni nükleer santralindeki   3 numaralı reaktörde  soğutma suyu sistemini çalıştıran pompalar depremden 11 dakika sonra 06:10’da durdu bununla birlikte yetkililer yakıt çubuklarının soğuk olarak tutulabildiği açıklamasında bulundu, ani bir tehlikeli durumun beklenmediği ifade edildi. Halihazırda yakıt çubuklarının sıcaklığının 28,7 derece olduğu ve 55 derece olan tehlike seviyesine çıkmasının beklenmediği söylendi. Daini nükleer santralinin bulunduğu 4 reaktörün olduğu alanda 1 metrelik dalgalar şimdiden görüldü. 6 reaktörün bulunduğu ve Fukuşima nükleer felaketinde konu olan Daicihi nükleer santrali ile Daini nükleer santrallerinde henüz fiziksel bir hasar bulunmuyor.

Güncellemeler (Yerel saatle)

07:29 Sendai civarında boyu 1,4  metreye ulaşan dalgalar  meydana gelmeye başladı.

09:12 itibariyle ise Daini nükleer santralinde duran pompalar yeniden devreye girdi, soğutma işlemine devam ediliyor.

14:00 itibariyle JP yerel saatle 14:00’da (4 saat önce) tüm tsunami uyarıları kaldırıldı.

Arjantin’de bulunan Başbakan Abe ise bir konuşma yaparak kurtarma çalışmaları için hazır olduklarını ifade etti.

Uzmanlar bir hafta içinde benzer bir deprem daha bekliyor. Deprem ve tsunamiye ilişkin gelişmeleri bildirmeye devam edeceğiz.

Haber: NHK TV Canlı’dan çeviri

Pınar Demircan

(Yeşil Gazete)

More in Gündem

You may also like

Comments

Comments are closed.