DünyaKadınManşet

Japon kadınlar ‘topuklu’ya karşı birleşti: #KuToo

0

Japonya’da kadınlar iş yerinde topuklu ayakkabı giyilmesi zorunluluğuna karşı kampanya başlattı. Japon hükümeti, cinsel ayrımcılık olarak görülen bu uygulamanın yasaklanması yönündeki talebi değerlendirmeye aldı.

Birçok işyerinde topuklu ayakkabı giyilmesinin zorunlu olduğu Japonya’da kadınlar bu uygulamaya karşı kampanya başlattı. Çalışma ve sağlık bakanlıklarına sunulan dilekçeye internette şu ana kadar yaklaşık 20 bin kadın imza attı. Dilekçede, hükümetten şirketlerin iş yerinde kadınlara topuklu ayakkabı zorunluluğu getirmesini yasaklaması talep ediliyor.

Yazar ve aktris Yumi İşikava tarafından başlatılan “#KuToo” adlı kampanya, ismini Japonca’da ayakkabı anlamına gelen “kutsu” ve acı anlamındaki “kutsuu” kelimelerinden alıyor. İşikava geçtiğimiz aylarda attığı bir tweet’te, bir cenaze evinde ek iş kapsamında çalışırken topuklu ayakkabı giymeye zorlanmasından şikâyet etmişti. Japon yazar, “Birçok insanın aynı sorunla karşı karşıya olduğunu fark edince bu kampanyayı başlatmaya karar verdim” dedi.

Zorunlu olmasa da tercih sebebi

Kampanyaya destek verenler, Japonya’da topuklu ayakkabı giymenin resmi bir zorunluluk olmasa da pek çok kuruluşun topuklu ayakkabı giyen kadınları tercih ettiğini belirtiyor. Dolayısıyla kadınlar -tercih etmeseler de- iş ararken ya da çalışma hayatında topuklu ayakkabı giymek durumunda kalıyor.

Sağlık sorunları ve cinsel ayrımcılık

Topuklu ayakkabının sırt ağrısı ve ayaklarda şişlik gibi sağlık sorunlarına neden olduğunu belirten İşikava” “Topuklu ayakkabılarla hareket etmek çok zor. Koşamıyorsunuz ve ayaklarınız acıyor. Hepsinin nedeni bu adet” diye konuştu; erkeklerin aynı beklentiyle karşılaşmadığını vurguladı.

Tokyo’da Çalışma Bakanlığı yetkilileriyle yaptığı görüşme sonrası gazetecilere konuşan Japon yazar, “İşverenlerin kadınları cinsel bir ayrımcılık olan topuklu ayakkabı giymeye zorlamasını yasaklayacak kanunların çıkarılması için dilekçemizi sunduk” dedi.

Sosyal medyada da büyük ilgi gören kampanyaya destek veren çok sayıda kadın, her gün ofiste ya da iş görüşmelerinde topuklu ayakkabı giymeleri gerektiği yönünde hissettikleri baskıyı dile getiriyor. Ülkede geçtiğimiz yıl, erkeklerin yazın kravat takma zorunluluğu kaldırılmıştı.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.