DünyaManşet

İzlanda’da başkent yakınındaki Litli Hrutur yanardağı lav püskürtmeye başladı

0
Fotoğraf: Jeremie Richard / AFP

İzlanda‘nın başkenti Reykjavik yakınlarındaki Litli Hrutur (İzlandaca ‘Küçük Koç’) dağındaki Fagradalsfjall yanardağında volkanik patlamalar meydana geliyor. Ülkenin meteoroloji kurumu, aynı bölgede son iki yıl içinde üçüncü kez lav fışkırdığını aktarıyor. Volkanik hareketlilik yaşanan bölge başkente yalnızca 30 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Havalimanı yolu üzerinde yer alan lav akışını görüntülemek isteyen araçlar yol kenarında yoğunluk oluşturdu.

İzlanda Meteoroloji Kurumu, “Püskürme, Litli Hrutur‘un hemen kuzeyindeki küçük bir çöküntüden yayılıyor ve buradan kuzey-batı yönünde duman çıkıyor” açıklaması yaptı.

İzlanda Üniversitesi‘nde volkanoloji profesörü olan Thorvaldur Thordarson, AFP‘ye yaptığı açıklamada “Üç çatlaktan her yöne lav akıyor” dedi.

Thordarson’un verdiği bilgiye göre, düşük yoğunluklu ancak güçlü püskürmeler yaşanıyor. Profesör Thordarson, bölgede geniş nitelikli bir tehdit olmadığını da söyledi.

BBC‘nin aktardığına göre İzlandalı yetkililer, volkanik aktivitenin olduğu bölgeden değerlendirme sonuçlanana kadar uzak durulması gerektiğini belirtti.

‣ Etna Yanardağı lav ve kül püskürttü

Ne olmuştu?

Patlamadan önceki hafta bölgede binlerce küçük deprem kaydedilmişti ve bir patlama bekleniyordu.

2021 yılında Geldingadalur vadisindeki püskürme yaklaşık altı ay devam etti. Bu bölgedeki yanardağ ise yaklaşık 900 yıldır uykudaydı.

İzlanda’da şu anda aktif kabul edilen 33 volkanik sistem bulunuyor. Ortalama olarak her beş yılda bir patlama yaşanıyor.

2010 yılında Eyjafjallajokull volkanının patlaması sonrası Avrupa geneline yayılan duman tabakası nedeniyle 100 binden fazla uçuş iptal edilmişti.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.