Türkiye

İTÜ protestolarla açıldı

0

İstanbul Teknik Üniversitesi‘nin 2011-2012 Akademik yılı açılış töreni sırasında bir grup öğrenci protesto gösterisi yaptı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan ve ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, Ayazağa kampusündeki Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde bulunduğu sırada, Öğrenci Kolektifi üyesi bir grup öğrenci bazı taleplerini iletmek için konferans salonuna doğu yürüyüşe geçti. “Ankara’da 10 üniversiteli tutuklu, AKP üniversiteyi özgür bırak”, “AKP dışarı, üniversiteyi özgür bırak” yazılı pankart ve döviz taşıyan grup burada hazır bekleyen çevik kuvvet tarafından durduruldu.

Polis engelini aşamayan öğrenciler, burada yaptıkları açıklamada, “Bugün burada ders kayıtları başladı. Demokrasi havariliği yapan bu insanlar Ankara’da on arkadaşımızı tutukladı. Biz içeriye girip Abdullah Gül’e, Ankara’daki on arkadaşımızın serbest bırakılması konusunda konuşmak, söz hakkı almak istiyoruz. Madem onlar demokrasi için o kadar yanıp tutuşuyor neden 2-3 öğrencinin içeri girip söz almasından bu kadar korkuyorlar. Biz bunu söylüyoruz. İçeri girmek istiyoruz” diye konuştu. Bir süre çevikkuvvet ablukasında bekleyen öğrenciler, Cumhurbaşkanı Gül’ün konvoyunun kampüsten hareket ettiği sırada sloganlar attı. Bunun üzerine çevikkuvvet polisleriyle öğrenciler arasında itişme yaşandı. Törenin bitmesinden sonra çevikkuvvet, öğrenciler üzerindeki ablukayı kaldırdı. Öğrencilerden gözaltına alınan olmadı.

(Ajanslar)

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.