İklim KriziManşet

İtalya’da kuraklık OHAL’i ilan edildi

0

İtalya‘da hükümet, kuraklıktan en çok etkilenen beş bölgede olağanüstü hal (OHAL) kararı aldı.

Son 70 yılın en şiddetli kuraklık kriziyle karşı karşıya bulunan ülkede, Başbakan Mario Draghi başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, bu durumdan en çok etkilenen kuzeydeki beş bölgeye yönelik bir dizi karara imza attı.

Bakanlar Kurulu’nun OHAL  ilan ettiği bölgeler olan Piyemonte, Lombardiya, Veneto, Emilia-Romagna ve Friuli Venezia Giulia için  krizi aşmak üzere yaklaşık 36,5 milyon euroluk kaynak ayırdı.

Söz konusu kaynaktan en çok pay, Emilia-Romagna (10,9 milyon euro) bölgesine tahsis edilecek.

İtalyan Ziraatçılar Derneği de bir açıklama yaparak bu bölgelerdeki 270 bin kadar çiftliğin zor durumda olduğunu bildirdi.

İklim Krizi: İtalya’nın en uzun nehri Po kuruyor, tarım alanlarını deniz suyu basıyor

OHAL ilan edilen bölgelerden geçen ülkenin en büyük ve en uzun nehri Po’nun su seviyesi, kuraklık sebebiyle normalden yüzde 80 daha az. Buğday ve pirinç dahil ülkenin gıda üretiminin yaklaşık yüzde 40’ını karşılayan Po Nehri Vadisi, yaklaşık dört aydır neredeyse hiç yağış almadı.

Uzmanlar, ülke genelinde kuraklık krizinin tarımsal üretimin yüzde 30’unu tehdit ettiğini ve şu ana kadar tarım alanlarında 3 milyar euroya yakın zarara yol açtığını belirtiyor.

 İtalya’da tarihi kuraklık: Acil durum ilan edildi

Hayvancılık da tehdit altında

Ülkenin en büyük tarım sendikası Coldiretti’ye göre kuraklık, Parma jambonunun üretildiği Po Vadisi’ndeki hayvanların yarısını da tehdit ediyor.

Maggiore ve Garda göllerinde su seviyesi yılın bu zamanı için normalin altında seyrederken, daha güneyde Roma’nın içinden geçen Tiber Nehri’nin seviyesi de düşmüş durumda.

Kuraklığın bir diğer olumsuz etkisi de hidroelektrik enerji üretiminin keskin bir şekilde düşmesi. Ülkenin kuzeyindeki dağlık bölgelerde yer alan hidroelektrik tesisler, enerjinin yaklaşık yüzde 20’sini üretiyor.

OHAL ilan edilmesi, Başbakan Mario Draghi’nin küresel ısınmayla bağlantılı olduğunu söylediği İtalyan Alplerindeki bir buzulun kopması sonucu en az yedi kişinin yaşamını yitirmesinden bir gün sonra açıklandı.

İtalyan Alplerinde buz kütlesi çöktü: Altı kişi öldü, kayıplar var

Yılbaşından bu yana yağış miktarının önceki yıllara nazaran yarı yarıya azalması ve son haftalardaki aşırı sıcaklar sebebiyle bu bölgelerde bazı belediyeler içme suyu kullanımında ve tarımsal sulamada kısıtlayıcı önlemlere başvurmak zorunda kaldı. Ülkenin kuzey bölgesinde 100’den fazla belediye, su tasarrufuna yönelik önlemler aldı.

Bu belediyelere son olarak Verona ve Pisa da katıldı.

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.